Trametes versicolor beyaz çürükçül fungusundan lakkaz enziminin saflaştırılması ve kısmi nitelendirilmesi
Purification and partial characterization of laccase from white rot fungus Trametes versicolor
  1. Tez No: 211995
  2. Yazar: MELTEM GÖKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Beyaz çürükçül fungus Trametes versicolor, ağaç gövdesinde yaşamakta olup karbon kaynağı ihtiyacını karşılamak için ağaç kabuğunu degrade edebilmektedir. Bunun için lignin peroksidaz, mangan peroksidaz ve lakkaz enzimlerini salgılamaktadır. Bu enzimlerin fonksiyonları lignin, hemi-selüloz ve selülozdan oluşan ağaç kabuğunu parçalamaktır. Bu özelliklerinden dolayı bu enzimler, endüstriyel alanda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, lignin, fenol ve türevleri gibi yıkımı güç (recalcitrant) maddelerin yıkımında etkili olan lignin peroksidaz, mangan peroksidaz ve lakkaz enzimlerini sekonder metabolit olarak üreten beyaz çürükçül fungus Trametes versicolor'dan lakkaz enzimi optimum şartlarda üretilerek kısmi saflaştırılmış ve nitelendirilmiştir. Trametes versicolor lakkaz'ın optimum üretim şartlarının belirlenmesi için ortamın pH değeri, glikoz miktarı ile iz elementler ve farklı indükleyicilerin (fenol, bakır sülfat, guaikol ve veratril alkol) etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak en yüksek lakkaz enzimi üretimi pH değerinin 5 ve glikoz konsantrasyonunun 10 gL-1 olduğu değerlerde elde edilmiştir. İndükleyici madde kullanılmadığı durumda optimizasyonu yapılan besiyerinde aktivite 200 ila 250 UL-1 arasında iken indükleyici olarak fenol kullanıldığı zaman (5 gL-1) aktivitenin 400 UL-1 değerine ulaştığı görülmüştür. Lakkaz enzimi, optimizasyonu yapılmış ve indüklenmiş ortamda maksimum üretimin gerçekleştiği zamanda inkübasyon durdurularak saflaştırma işlemlerine tabi tutulmuştur. Saflaştırma işlemlerinde enzimin yük dengesi kullanılarak anyon değişim kromatografi kullanılmış ve elde edilen örnekler SDS-PAGE ile belirlenmiştir. Saflaştırılmış lakkaz enziminin molekül ağırlığı SDS-PAGE ile 80 kDa ve kinetik çalışması sonucu ABTS için Km ile Vmax değerleri sırasıyla 0.366 ?M ve 1652 UL-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
White rot fungus Trametes versicolor, which lives on boles, can degrade barks as a source for carbon necessity. Therefore it secretes lignin peroxidase, mangan peroxidase and laccase. The functions of these enzymes degrade the bark which consists of lignin, hemi-cellulose and cellulose. Hence, due to these properties, these enzymes are widely used in industrial areas. In this study, the laccase enzyme was produced in optimum conditions from white rot fungus Trametes versicolor, which produces lignin peroxidase, manganese peroxidase and laccase that are effective in the destruction of recalcitran materials e.g. lignin, phenol and derivative, and it was partially purified and characterized. The effects of pH value, the amount of glucose, trace elements and different inducers (phenol, cupper sulphate, guaiacol and veratril alcohol) were studied in order to determine the optimum produce conditions of Trametes versicolor laccase. As a result, the highest laccase enzyme was produced at pH and glucose concentration 5 and 10 gL-1, respectively. In optimized medium, the enzyme activity was between 200-250 UL-1 when inducer was absent. It was seen that the activity reached 400 UL-1 when phenol used as an inducer. When the maximum enzyme production was occurred at optimized and induced medium, the incubation was stopped and the laccase was subjected to purification procedure. Anion exchange chromatography was used in the purification steps using charge balance and maintained sample was determined by SDS-PAGE. The molecular weight of the purified laccase was found 80 kDa with SDS-PAGE and kinetic constant Km and Vmax values for ABTS were determined 3.66x10-4 ?M and 1652 UL-1, respectively.