Otomotiv sektöründe robot kaynak uygulaması
Robotic welding applications in automotive industry
- Tez No: 212006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalısmada, bilhassa otomotiv sektöründe, robotik kaynak sistemine geçis için gerekli bilgiler verilmis ve takip edilmesi gereken prosedür arastırılmıstır. Öncelikle otomotiv sektöründe kullanılan elektrik direnç, gaz altı ve lazer kaynak metotları detaylıca ele alınmıstır. Bu metotların prensipleri, ekipmanları, uygulama alanları ve avantajları incelenmistir. Ardından kaynaklı baglantının kalite kontrolü konu edildi. Kaynaklarda meydana gelen hatalar ve bu hataları tespit etmek için kullanılan tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri incelendi. Robot ve istasyon bünyesinde bulunan elemanlar tanıtıldı. Sistem tasarımı için robot seçimi ve fikstür dizaynı konusu üzerinde duruldu. Robotik kaynak sisteminin simülasyon ve optimizasyonunu yapmamızı saglayan Robcad programı tanıtıldıktan sonra, program bir otomobil kapısının punta kaynagının simülasyonunda kullanılarak robotik sistem elemanları ve robotik hücrenin yapısı optimum kosullarda tasarlandı. Elde edilen simülasyon sonuçları irdelendi. Robcad yazılımı ile uygun hücre tasarımı ve robot hareketlerinin tespitinin kolaylıkla yapılabildigi görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, essential technical information and the procedure for transition to robotic welding system, particularly in automotive industry, are explored. First of all, the welding methods which are used in automotive industry such as electric resistance, gas metal arc and laser welding are presented in detail. The principles, equipments, applications and advantages are also examined. Quality control of welded work piece is explored. Welding defects are revisited. Destructive and nondestructive testing methods for determining them are investigated. The elements of the robot and the station are introduced. The basics of robot selection and fixture design are explained. The Robcad software, which can simulate, analyze and optimize the process, is introduced. The components and the layout of the robotic cell are designed in optimum conditions for a spot welding of an automobile door utilizing the simulation software. The results of the simulation are evaluated. It is observed that the optimal design of the cell and the optimal robot motion can be determined easily by using the Robcad software.