Saf demirin gliserin çözeltisi içerisinde elektrolitik plazma yöntemiyle yüzey sertleştirilmesi
Surface hardening of pure iron in a solution containing glycerin by electrolytic plasma method
- Tez No: 212005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısmada, saf demirin su, gliserin ve NH4Cl içeren sulu çözelti içinde elektrolitik plazma yöntemi ile yüzey karbürizasyonu incelendi. Yüzey karbürizasyonu, agırlıkça %20'lik gliserin çözeltisinde 750 ºC, 800 ºC, 900 ºC ve 950 ºC sıcaklıklarda ve agırlıkça %40'lık gliserin çözeltisinde 660 ºC, 695 ºC, 725 ºC, 760 ºC ve 800 ºC sıcaklıklarda 5, 10 ve 30 dakika sürelerde gerçeklestirildi. Saf demir yüzeyi üzerindeki karbonca zengin sert tabakanın olusumu x-ısınları kırınım analizi ile ispatlandı. Metalografik çalısmalar saf demir yüzeyinde pürüzlü ve yogun bir tabaka açıga çıkardı. Deneysel sonuçlar karbürleme süresi ve sıcaklıgı arttıkça olusan tabaka kalınlıgının da arttıgını gösterdi. Agırlıkça %20'lik gliserin çözeltisinde plazma karbürlenen numuneler yüzeyinde olusan ortalama tabaka kalınlıgının 20.12 ile 160 ?m aralıgında degistigi, agırlıkça %40'lık gliserin çözeltisinde ise 7.54 ile 61 ?m aralıgında degistigi gözükmektedir. Karbürlenmis numunelerin yüzeyden itibaren mesafeye baglı olarak sertlikleri mesafeyle beraber düsmektedir. Altlık malzeme saf demirin yüzeyinde olusan tabakanın ortalama sertligi agırlıkça %20'lik gliserin çözeltisi için 852 Hv ve agırlıkça %40'lık gliserin çözeltisi için 1065 Hv olarak ölçülürken altlık malzeme olarak kullanılan saf demirin sertligi 120 ile 190 aralıgında degismektedir. Saf demir üzerinde olusan baskın fazların martenzit (Fe+C), sementit (Fe3C) ve ostenit (YMK) fazları karısımı oldugu x- ısınları kırınımı analizi ile dogrulanmıstır. Asınma testi sonucunda plazma elektrolitik karbürleme isleminden sonra saf demir yüzeyinin asınma direncinin arttıgı görüldü. Karbürleme isleminden sonra saf demir yüzeyinin pürüzlülügü artmıstır. Yüzey pürüzlülügü sürtünme katsayısının saf demirden yüksek çıkmasına neden olmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, surface carburizing of pure iron was investigated in aqueous solution that consists of water, glycerin and NH4Cl. Surface carburizing was carried out in 20% glycerin solution at 750 ºC, 800 ºC, 900 ºC and 950 ºC temperatures and 40% glycerin solution at 660 ºC, 695 ºC, 725 ºC, 760 ºC and 800 ºC temperatures for 5, 10 and 30 minutes. The formation of hard carbon-rich layer on the surface of pure iron was confirmed by XRD analysis. Metallographic studies revealed a rough and dense carburized layer on the surface of the pure iron. Experimental results showed that the thickness of the carburized layers changes with the time and temperature. The average thickness of the carburized layer ranged from 20.12 to 160 ?m for 20% glycerin solution and from 7.54 to 61 ?m for 40% glycerin solution with some scatters. The hardness of the carburized samples decreased with the distance from the surface to the interior of the test material. The average hardness of the carburized layer on the substrate was about 852 Hv for 20% glycerin solution and 1065 Hv for 40% glycerin solution while the hardness of the substrate ranged from 120 to 190 Hv. The dominant phases formed on the pure iron were found to be a mixture of cementite (Fe3C), martensite (Fe+C) and FCC iron confirmed by XRD. Wear resistance in all plasma electrolytic carburized samples is considerably improved in relation to the untreated specimen. After carburizing, surface roughness of the samples increased. Friction coefficient increased compared to the sample because of surface roughness.