İnsan kolunun sonlu elemanlar modelinin oluşturulması
Finite element modelling of human arm
  1. Tez No: 212019
  2. Yazar: ÖZCAN SÜYÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çesitli durumlarda (araba çarpısmaları, mayın patlaması vb. durumlarda) insana ne olur sorusu akla gelir. Bu amaçla deneylerde insan yerine manken modeller kullanılmaktadır. Bu modellerin kullanılması sayesinde insanlar tehlikeye atılmadan tasarımlar yapılmaktadır. Bu modellerin pahalı olması ve tekrarlı deneylerde kullanılamaması nedeniyle son yıllarda yeni model arayısları ön plana çıkmıstır. Bunlardan biri de bilgisayar ortamında kullanılabilecek insan modelleridir (simülasyon modelleri). Simülasyon modelleri de kaba ve detaylı modeller olmak üzere degismektedir. Kaba modellerin kullanımının yaygın olmasına karsılık detaylı modellerin kullanımı azdır. Detaylı modellere örnek sonlu elemanlar modelleridir. Su ana kadar gelistirilen insan sonlu elemanlar modelleri çok sınırlıdır. Bu nedenle insanla ilgili sonlu elemanlar modelinin gelistirilmesi son yıllarda önem kazanmıstır. Bu tezde de insan kolu için sonlu elemanlar modelinin gelistirilmesi hedeflenmistir.
Özet (Çeviri)
It is always wondered what will happen to the human body in certain cases such as in car crashes, in mine explosions etc. Dummies are being used in experiments for these purpose. Designs are modelled without causing any damage to human body by using the dummies. For cost of dummies are so high and they could not be used many times in repeated experiments, new ways have been researched. One of the models that might be utilized in computer environment is the ?Simulation Model?. Mainly there are two model?s versions which are ?rough? and ?detailed?. The usage of ?Detailed model? is rare despite the fact that ?rough model? is being widespread. Finite element model is one of the example of ?detailed modelling?. Todays devloped human finite element models are very limited. Developing human finite element modelling is getting importance in recent years because of that . The objective of thesis is to develop the finite element model for human arm.