Farklı uzunluktaki bazlarda ticari GPS yazımlarının Bernesse yazılımı ile karşılaştırılması
Comparison of Bernesse software with commercial GPS softwares for bases in different
- Tez No: 212357
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
15 Temmuz 2005 tarihinde ?Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeligi?nin yürürlüge girmesiyle, GPS teknigi jeodezik çalısmalarda yaygın olarak kullanılır olmustur. GPS ile arazide toplanan datalar büroda yazılımlar yardımıyla degerlendirilir. GPS degerlendirme yazılımları genel anlamda amaçlarına yönelik olarak, bilimsel ve ticari degerlendirme yazılımları olarak iki sınıfa ayrılır. Bu çalısmada, Ankara Sabit GPS stasyonu Noktası (ANKR) ile Gebze'deki Tubitak Sabit GPS stasyon Noktaları (TUBI) arasındaki farklı uzunluktaki 6 adet Türkiye Ulusal Temel GPS Agı (TUTGA) noktasında GPS ile ölçüler yapılmıstır. Uzunluklar 16 km. ile 298 km. arasında degismektedir. 13 bazda Topcon Hiper Plus alıcıları ile 30 saniye epok aralıgında 6 saat süre ile data toplanmıstır. Toplanan datalar Leica Geo Office (LGO 5.0), Trimble Total Control (TTC 2.7), Pinnacle (1.0) ticari yazılımları ve Bernesse (4.0) bilimsel yazılım ile 2, 4, 6 saatlik projeler bazında degerlendirilmistir. Degerlendirme sonucunda elde edilen baz bilesenleri (X, Y, Z) gerçek degerler ile karsılastırılmıstır. Karsılastırma sonucunda yeni nesil ticari yazılımların gelismis parametreler ile kullanıldıgında, bilimsel yazılımlar kadar iyi sonuçlar verebilecegi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
GPS technique has been widely used with coming into force of the ?Regulations of Big Scale Map and Map Information Production? on 15 May, 2005. Gathered field data with GPS is evaluated by softwares in the office. In general, GPS evaluation softwares are classified into two based on their objectives, which are scientific and commercial. In this thesis study, observations were made in different length of six points belong to Turkish National Fundamental GPS Network (TNFGN) between Continuously Operating GPS Station in Ankara (ANKR) and Continuously Operating GPS Station of Tubitak in Gebze (TUBI). Distances are differentiating between 16 km and 298 km. With Topcon Hiper Plus, 30 seconds epoch interval and 6 hours duration GPS data were collected at 13 base station. These observations were evaluated commercial softwares of Leica Geo Office (LGO 5.0), Trimble Total Control (TTC 2.7), Pinnacle (1.0) and academic sotftware of Bernesse (4.0) at 2, 4 and 6 hours projects. At the end of the evaluation, obtained base components (X, Y, Z) were compared with real values. As a consequence of comparison, it has been seen that the new generation commercial softwares can give as good results as academic software?s when using developed parameters.