Tarımsal üretimde yabancı ot mücadelesinde mikrodalga yönteminin uygulanabilirliğinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determine the applicability of microwave as a weed control method in agricultural production
  1. Tez No: 212388
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, tarımsal üretimde önemli kayıplara neden olan yabancı otların mikrodalga uygulanarak yok edilmesi yönteminin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Araştırmada bitki olarak yabani hardal, yabani yulaf, tere ve roka kullanılmıştır. Bu bitkiler çimledikten sonra, mikrodalga enerji uygulanarakcanlılığını kaybeden bitki oranları ve zarar düzeyleri tespit edilmiştir. Bu amaçla, geliştirdiğimiz hareketli bantlı deney-test tünel düzeneği kullanılmıştır. Çimlendirilen bitkiler, 400 mm x 600 mm x1200 mm boyutlarında ve hacmi V = 0.288 m³ olan mikrodalga tünelinden; 9.72 kW/m³, 7.29 kW/m³ ve4.86 kW/m³ mikrodalga enerji yoğunluklarında ve hız kontrollü konveyör bant yardımıyla 0.01 m/s,0.026 m/s, 0.050 m/s, 0.090 m/s ve 0.15 m/s gibi farklı hızlarda geçirilerek sonuçlar elde edilmiştir.Hareketli bant sistemi ile traktörün tarladaki hareketi simüle edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, mikrodalga enerji uygulama süresine, yabancı ot türüne ve uygulanan mikrodalga enerji yoğunluğuna bağlı olarak, yabancı ot bitkilerinde % 4 ile % 100 arasında değişen farklı ölüm oranları gerçekleştiği tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Mikrodalga, yabancı ot, kimyasal olmayan mücadele, herbisitler.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of microwave weed control methods in destruction of weeds which causes significant losses in agricultural production was investigated. In research, charlock, wild oats, cress and arugula have been used. After they germinates, vitality rates and damage levels of the plantswhich exposed to microwave energy, were determined. For this purpose, we developed anexperimental test tunneling mechanism. Then, germinated weeds were passed through a speed control microwave tunnel with the 400 mm x 600 mm x 1200 mm dimensions, and volume of V = 0.288 cubic meter applying with the help of adjustable microwave energy densities; 9.72 kW/m³, 7.29 kW/m3, 4.86 kW/m3 and moves with five different speeds of 0.01 m/s, 0.026 m/s, 0.050 m/s, 0.090 m/s, 0.15 m/s. The moving belt system was used to simulate the movement of the tractor in the field.According to the study results, depending on exposure duration, weed spices and microwave energy density, different death rates changing from 4 % to 100 % ,were determined.KEY WORDS: Microwave, weed, non chemical weed control, herbicides.