Mantık fonksiyonlarının off kümesinin hızlı sadeleştirme algoritması
Fast minimisation algorithm of off set of logic functions
- Tez No: 212443
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Matematikte ifadelerin sadelestirmesini birkaç amacı vardır. Sadelesmis ifadeleri anlamak ve yazmak daha kolaydır, aynı zamanda ifade ederken hata yapma sansı daha azdır. En önemlisi ise sadelestirilmis ifadeler genelde uygulama sırasında daha etkin ve verimlidirler. Sayısal devre ve sistemlerin tasarımı ise bilgisayar mühendisliginin en temel ve önemli arastırma konularından biridir. Sayısal devreler ve sistemler tasarlanırken amaç, hedeflenen islevi yerine getirmek üzere olusturulan ifade ve fonksiyonların elektronik devre elemanlarıyla fiziksel olarak meydana getirilmesidir. Bu noktada karsımıza mantıksal sadelestirme kavramı çıkmaktadır. Mantıksal (Boolean) ifadelerin sadelestirilmesi, daha verimli bilgisayar programları, algoritmalar ve devrelerin tasarlanmasına imkân saglayacaktır. fadelerin ve degerlerin sadelestirilmesi önemlidir çünkü ayrı parçalardan olusan elektronik devreler bu ifadelere ve degerlere göre seçilen parça ve elemanlarla olusturulmaktadırlar. Sadelestirilmis ifadeler kullanarak devrenin tasarımında kullanılacak eleman sayısı azalacak böylece tasarımcıya daha ucuz ve daha kolay tasarım yapma imkânı tanıyacaktır. Sayısal tasarımın yaygınlasmaya basladıgı 1950'li yılların basından beri mantıksal sadelestirme isleminde kullanılmak üzere pek çok algoritma tasarlanmıs ve uygulanmıstır. Karnaugh haritaları, Veitch haritaları, Quine - McCluskey yöntemi, kili karar agaçları gibi yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Yine bu yöntemleri temel alan çesitli kesin (exact) ve sezgisel (heuristic) algoritmalar gelistirilmistir. Bu yöntemler genel olarak iki seviyeli mantıksal sadelestirme (two level logic minimization) alarak adlandırılırlar. Bu yöntemler yapıları itibariyle NP-Karmasıklık (Nondeterministic Polinomial Complexity) sınıfına dâhildirler, günümüzde kullanılan daha yeni ve geliskin algoritmalar ise üstel karmasıklıga sahiptir. Bu durumun sebep oldugu en önemli sorunlardan biri giris ve çıkıs sayıları arttıkça programların çalısma sürelerinin uzamasıdır, bu üstel yapıdan dolayı 20 giris ve daha üstü sayıda girise sahip sistemlerin sadelestirilmesi islemi çok uzun süre ve kaynak gerektirmekte hatta masaüstü bilgisayarlarda mümkün olmamaktadır. Bu da tasarımda asılması gereken bir sınır olarak karsımıza çıkmaktadır. Bu tez çalısmasında sunulan yöntem sayesinde sadelestirme islemleri daha düsük bir karmasıklık seviyesi olan O(n) seviyesine indirilmistir. Böylece hem daha fazla girise sahip problemler daha rahat çözülmekte hem de islem çok daha hızlı gerçeklestirilmektedir.
Özet (Çeviri)
n Mathematics, there are some reasons for simplification of, functions and terms. It is easier to understand and express simplified terms are functions and also less chance to make mistake while expressing. Most important reason is, the simplified functions are generally more efective and efficient when applied. The logical circuits and systems design is one of the most important and basic research topic in computer science. The scope of designing logical circuits and systems is to compose the functions and terms phisically by electronic circuits. At this point we have to deal with the logical minimization issiue Minimisation of Boolean functions gives us the opportunity to make more efficient algorithms, computer programs and logical circuits. t is important to minimise the functions, because the electronic circuits are developed by seperate parts and components, based on the boolean functions. By using the minimised functions the number of the components beeing used in circuit will be reduced and give opportunity to make cheaper and easier designs to the designer. Since 1950?s there have been lots of algorithms and methodes developed for logical minimization. Karnaugh Maps, Veitch Maps, Quine - McCluskey technique and binary decision diagrams are most known techniques. And also there are lots of exact and heuristic algorithms based on those methodes has been developed in time. This algoirthms and methodes are generaly named as two level logic minimization. This methodes are classified as NP- Complexity (Nondeterministic Polinomial Complexity) because of their own nature. The newest methodes are generally in exponantial complexity complexity class, so because of the nature of this complexity class, some problems occures. When the number of inputs ? outputs incerases over 20 the working time increases and and algorithms requires more resources. This situation becomes very important problem to solve in design time. n this thesis, the proposed method offers O(n) complexity class. By this method it becomes easier and faster to minimize the functions that has more inputs than 20.