Çukurova deltası için biyosfer rezervi bilgi ağı veri tabanının oluşturulması
Building a database for the Çukurova delta biosphere reserve
  1. Tez No: 212544
  2. Yazar: FATMAGÜL BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada Biyosfer Rezervleri ile ilgili bir veri tabanı oluşturulması konusunda yöntemsel bir araştırma yapılmış, örnek bir veri tabanını hazırlanması aşamasında Çukurova Deltasında 1999-2004 yılları arasında AB-Life Üçüncü Ülkeler Programı desteğiyle LIFE TCY/99/TR-087 adlı proje kapsamında elde edilen veriler kullanılmıştır. Dünya Biyosfer Rezervleri bilgi ağına dahil olabilecek özellikte hazırlanmış olan Çukurova Deltası Biyosfer Rezervi veri tabanının hazırlanma aşamaları ileride yapılacak benzer çalışmalara yardımcı olması amacıyla detaylı olarak açıklanmıştır. Verilerin bilimsel anlamda paylaşımını sağlamak için veri tabanı internet ortamında kullanılabilecek şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle bir web sayfası tasarlanmış ve ilgililerin buradan veri tabanındaki verilere ulaşması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Biyosfer rezervleri, Biyosfer rezervi bilgi ağı, Biyolojik çeşitlilik veri tabanı.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to provide a detailed research about databases which can be used by the biosphere reserves. The data for the database is retrieved form the LIFE TCY/99/TR-087 Project which is supported by European Union Life Program. The database is tried to complete efficiently enough to join the Biosphere reserve information network. The method for the biosphere reserve database is explained in details. Hence it may be helpful for the further studies. The database is convenient for internet environment. The other scientific authorities may reach the data via Internet and the website. Key Words : Biophere reserves, Biosphere reserve information network, Biodiveresity database