Polistren agregalı hafif beton üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on aggregate polystyrene lightweight concrete
  1. Tez No: 212648
  2. Yazar: GÜNDÜZ ŞULE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Normal betonun birim ağırlığı büyük, ısı iletkenlik değeri yüksektir. Bu sakıncalı yönlerini ortadan kaldırmak ve bazı olumlu özellikleri kazandırmak amacıyla bugün sanayi ülkelerinin birçoğunda hafif betonlar hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışma da, içerisine granül halde polistren katılmış hafif beton üzerine deneysel bir çalışmadır. Çalışma, özellikle enerji açığı ile gündeme gelen, enerji kaynaklarının tasarruflu kullanılması ve yapıların yalıtımı ile ilgili olarak, yapılarda hafif ve ısı iletkenliği düşük malzemelerin araştırılmasına kaynak teşkil etmektedir. Bu çalışmada, yapılarda özellikle mantolama ve diğer alanlarda kullanılan polistrenin geri kazanımı temel alınarak, atık haldeki polistrenin granül hale getirilmesi ve hafif beton üretiminde hafif agrega olarak kullanılabilmesi araştırılmıştır. Gerek hafifliği, gerekse ısı yalıtımı yönünden olumlu özelliklere sahip olan betonun özellikleri irdelenmiştir. Bu bağlamda, hafif betonun içerisine giren polistren oranı değiştirilerek ısı iletkenlik değerini, ısı yalıtım malzemeleri seviyelerine getirebilmek amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılacak olan agregaların uygunluğuna bakılmış, farklı dozajlarda polistren katılarak beton numuneleri üretilmiştir. Numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri deneysel olarak incelenmiş ve % 1,5 , % 2,0 oranlarında üretilen polistrenli betonların, yarı taşıyıcı v özellikteki yapı elemanlarda kullanılabilineceği, % 2,5, % 3 ve % 3,5 oranlarında üretilen polistrenli betonların ise ısı yalıtım amaçlı kullanılabilineceği sonuçlarına varılmış ve yapılarda kullanım önerileri verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hafif beton, polistren , performans.
Özet (Çeviri)
Unit weight of an ordinary concrete is high and the thermal conductivity rate is wide. Today in most of the industrial countries, there are studies on lightweight concrete to eliminate this disadvantageous aspects of ordinary concrete and to gain some positive characteristics of it. This experimental study is related with lightweight concrete that is mixed with granular polystyrene. This study creates source for the shortage of energy, which has to be used economically, and related with the constructions? thermal insulation, lightweight and low thermal conductivity rated material search. By granulating the waste polystyrene and use of it in lightweight concrete as light aggregate, basing on the covering of the constructions? and the polystyrene used in the other places, is searched in this study. The positive properties of concrete that has lightness and thermal insulation is examined. In this context, bringing the thermal conductivity rate to the level of insulation material, by changing the ratio of polystyrene mixed in lightweight concrete, is intended. The convenience of the aggregate that can be used in the work checked and some samples containing different ratio of polystyrene are produced. Samples? physical and mechanical properties are examined experimentally, and came to the conclusion of % 1,5, % 2,0 polystyrene mixed concrete can be used in unloadbearing vii construction elements, % 2,5, % 3 and % 3,5 polystyrene mixed concrete can be used for thermal insulation solutions and application suggestions for constructions are given. Key Words : Lightweight concrete, polystyrene, performance.