Profibus-DP ağ tabanlı bina otomasyonu
Profibus-DP network based building automation
  1. Tez No: 212649
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Profibus-DP ağ tabanlı özgün bir bina otomasyonu tasarımı sunulmuştur. Bina otomasyonu altında güvenlik sistemleri tasarımı, güç ve dinamik aydınlatma denetimi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistem, denetim, kurulum, maliyet, güvenilirlik, tasarım esnekliği avantajlarının yanı sıra geleneksel ve zeki sistemlerin birleştirildiği yeni bir yaklaşım getirmektedir. Profibus-DP ağ tabanlı olarak tasarlanan sistemde hem geleneksel denetim hem de bulanık denetim algoritmalarının uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bina ve endüstriyel otomasyon uygulamaları üzerinde ağ gecikmesi incelenerek sistem üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Tasarlanan gerçek zamanlı sistemler, geleneksel sistemlere göre yüksek kontrol edilebilirlik avantajı sağlamıştır. Profibus-DP tabanlı tasarım ile ağ yapısı ve donanımlardan kaynaklanan olumsuz etkiler, özellikle ağ gecikmesi azaltılmıştır. Yapılan deneysel analizler sonucunda ağ gecikmesinin sabit kalmadığı ve sistemin çalışma performansını olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Profibus-DP, Bina otomasyonu, Ağ kontrol sistemleri, Ağ gecikmesi, Bulanık mantık denetimi
Özet (Çeviri)
In this study, Profibus-DP network based a novel building automation design is presented. In building automation, security systems design, power and dynamic lighting control were implemented. The designed system brings out a new approach embedding both traditional and intelligent systems in addition to its control, mounting, cost, reliability and design flexibility. Traditional and fuzzy control algorithms were implemented in designed system. In the study, network-induced delay is examined for the building and industrial automation applications and its effects on system were looked over. The designed real time systems provided high controllability advantages compared to traditional systems. With Profibus-DP based design, problems due to network structure and hardware, especially network-induced delay was decreased. It is observed with experimental analysis that networkinduced delay is not constant and has inferior effects on system?s operating performance. Key Words : Profibus-DP, Building automation, Networked control systems, Network-induced delay, Fuzzy logic control