Bağlıca (Etimesgut) yer altı sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin ve bazı kirlilik parametrelerinin belirlenmesi
Identification of hydrogeochemical characteristics and pollution parameters for Bağlıca (Etimesgut) underground waters
- Tez No: 212655
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Bağlıca (Etimesgut)'da seçilen inceleme alanında yeraltı sularının hidrojeokimyasal özelliklerinin ve bazı kirlilik parametrelerinin belirlenmesini kapsar. Kuyulardan alınan yeraltı suyu örneklerinin pH, sıcaklık, elektriksel iletkenlik parametreleri yerinde ölçülmüş, laboratuarda ise katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar grafiksel yöntemlerle, standartlar ve yönetmeliklerle karşılaştırılmıştır. İnceleme alanına ait su kimyası verilerinin değerlendirilmesi sonucu; yeraltı sularındaki baskın hidrokimyasal fasiyesin sodyum ve bikarbonat olduğu, yalnız bir örneğin sodyum ve sülfat fasiyesinde olduğu tesbit edilmiştir. Standart parametrelerin dışında, su örneklerinde bor ve fluorür analizleri de yapılmış ve yine içmesuyu ve sulama suyu standartlarıyla karşılaştırılmıştır. Hidrojeolojik incelemeler kapsamında, bölgedeki hidrojeolojik oluşumlar tanımlanmıştır. Bölgenin jeolojisi ile, suların mineral doygunlukları karşılaştırılarak; su örneklerinin hangi jeolojiye ait akiferden geldiği yorumlanmıştır. Su örneklerinde aragonit, kalsit ve dolomit minerallerine doygunluk olduğu saptanmış; anhidrit, jips ve halite ise doygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Su örneklerinin ait olduğu fasiyes ile doygunluk hesaplamaları değerlendirilmiş ve uyumluluk karşılaştırılması yapılmıştır. Tüm bu sonuçlar değerlendirildiğinde; su örneklerine ait hidrokimyasal fasiyeslerin, jeolojik birimlerde baskın olarak yer alan minerallerin çözünmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler :Hidrojeokimya, Yeraltı Suyu, Bağlıca, Kirlilik
Özet (Çeviri)
This study comprises identification of hydrogeochemical characteristics and certain pollution parameters for the underground waters in the selected study area in Baglica (Etimesgut). The parameters for the pH value, temperature and electrical conductivity of the samples of underground water collected from wells were calculated on site, and their cation and anion analyses have been carried out in the laboratory. Using graphics methods the cross tabulation of the results against the standards and guidelines were generated. The assessment of water chemistry data in the study area led to the conclusion that the dominant hydrochamical facies in the underground waters are sodium bicarbonate type; sodium sulphate water type was found only in one sample. In addition to the standard parameters, quantity analyses for boron and fluoride have also been carried out and a cross comparison between the findings and the standards for drinking and irrigation water was computed. Within the framework of hydrogeological studies, hydrogeological formations in the region have been determined. Comparative study between the geological characteristics of the region and the mineral saturation of the waters were used to interpret which water conduits the water samples came from and to which geology these water conduits belong. While the water samples exhibited aragonite, calcite and dolomite saturation, they were unsaturated with respect to anhydride, gypsum and halide. Facies types and saturation calculations have been studied and a consistency comparison was performed. In conclusion of these results, it can be said that the facies types from the water samples originate from mineral saturations consistent with the geology of the area. Key Words :Hydrogeochemistry,Underground Water,Bağlıca,Pollution