Mimari mekanın sahnede temsiliyeti ve epik tiyatro bağlamında irdelenmesi
Representation of architectural space in the example of epic theater
  1. Tez No: 212656
  2. Yazar: İNCİ DAMLA ÇİYAN
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısma, mimarlık ve tiyatro sahnesinin, mimari mekanı kurgulama anlamında iliski içinde oldukları kabulünden hareketle, mimari mekanın tiyatro sahnesinde temsil edilmesini ve bu temsilin mimarlıga bir girdi olarak dönmekte oldugu düsüncesini incelemeyi amaçlamaktadır. Mimarlık ve tiyatro sahnesi, yasama dair mekanlar sunma noktasında benzesmekte, fakat mekanları ortaya koyma amaçları ve sekilleri baglamında farklılasmaktadırlar. Gündelik yasantının mekanı mimarlıkta yaratılırken, tiyatro sahnesinde ise temsil edilmektedir. Dolayısıyla sahne, geçiciligi ve temsili olusu nedeni ile mimari pratiklerin deneyimlendigi bir yer olarak da görülebilmektedir. Mimari mekanlar ve mekanların tiyatro sahnesinde temsil edilme sekilleri tarih içinde degisime ugramıstır. 19. yüzyılda endüstrilesme ve disiplinlerin ayrısması ile sahne tasarımı disipliner bir yapıya kavusmustur. 20.yüzyılda ise dünya savasları ile ekonomik, siyasi ve toplumsal düzenler bozulmus, hem mimarlık hem de sahne tasarımı yeni arayıslar içine girmistir. Özellikle, Almanya'da ortaya çıkan Epik Tiyatro'nun sahnede gündelik yasantıyı farklı bir anlayısla temsil etmesi bir dönüm noktası olusturmustur. Bu durum, mimarlık alanında da etkilerini göstermistir. Bu baglamda, tiyatro sahnesinin geçirdigi degisimler, 20. yüzyıl ile birlikte sahne tasarımının ayrı bir disiplin olarak ortaya çıkısı, Epik Tiyatro'nun sahne anlayısı ve mimari mekanı temsil etme sekilleri incelenmis ve bu dogrultuda bir geri bildirim olarak mimarlıktaki yansımaları arastırılmıstır. Anahtar Kelimeler : Mimarlık, tiyatro, sahne, mekan, temsil, Epik Tiyatro
Özet (Çeviri)
This study is an inquiry into the relationship between architectural space and its representation on theater stage, with the claim that ?space? being the fundamental element both in architecture and in stage, the representation on stage affects architecture. The study is based on the assumption that architecture creates spaces for everday-life, while theater stage produces the representations of architectural space; which leads architecture and stage, with using different methods, to come together on the basis of creating ?space?. Since the stage being ephemeral and representational, it can be considered as an experimental place for architecture. Architectural space and its representation have passed through changes throughout history. Following the Industrial Revolution in the 19th century and the separation of disciplines, stage design has gained a disciplinery level. In the 20th century, the century of the world wars, the changes in economical, political and social situations, architecture and stage design have started to search for new ideas. Epic Theatre, emerged at the beginning of the 20th century, has affected the concept of stage design. Through these acknowledgements, depending on the concepts of ?space? and its ?representation?, this study examines the changes in stage design, the breaking point created by Epic Theater in the 20th century and the reflections of these changes in architectural space. Key Words : Architecture, theater, stage, space, representation, Epic Theater