Labiatae familyasına ait bazı endemik türlerin önemli bitki patojeni bakteriler üzerine antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigations of antimicrobial effect of some endemic species of Labiatae family on important plant pathogenic bacteria
- Tez No: 212657
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bütün dünyada oldugu gibi ülkemizde de hastalık ve zararlılardan ari ürün yetistirmek için çesitli mücadele yöntemleri denenmektedir. Bu yöntemlerden biri, bitkisel materyaller ve bitkisel ekstraktlar kullanılarak hastalık ve zararlılarla mücadele etmektir. Bu çalısma kapsamında Labiatae familyasına ait endemik türler olan Origanum minutiflorum O. Schwarz & P. H . Davis, Sideritis erytrantha Boiss.& Heldr. apud Bentham subsp. erytrantha, Salvia tchihatcheffii (Fisch.& Mey.) Boiss., Satureja wiedemanniana (Lalem.) Velen. ve Thymus sipyleus Boiss. subsp. sipyleus bitkilerinin uçucu yaglarının antimikrobiyal etkisi, bitkilerde hastalık olusturan yirmi bakteriye karsı denenmistir. Denemeler invitro kosullarda besi ortamı üzerinde yapılmıs ve uçucu yagların olusturdukları inhibisyon zon çapları belirlenmistir. Olusan inhibisyon zon çapları 0-54 mm arasında degismistir. Ayrıca bu uçucu yagların bakterilerin gelisimini engelledigi en düsük konsantrasyonlar (MIC) belirlenmistir. MIC degerleri en düsük 125 ?g/ml, en yüksek ise >500?g/ml bulunmustur. Kimyasal analizler sonucunda, Origanum minutiflorum uçucu yagının ana bilesenini % 73,93 oranla Carvacrol, Sideritis erytrantha var. erytrantha uçucu yagının ana bilesenlerini % 17,75 g-terpinene, % 11,81 b-caryophyllene ve % 9,96 Sabinene maddelerinin olusturdugu belirlenmistir. Bunun yanında, Salvia tchihatcheffii uçucu yagının ana bilesenleri % 44,45 oranla 1,8-cineole ve % 12,19 Camphor'dur. Ayrıca Satureja wiedemanniana uçucu yagının ana bilesenlerini % 11,55 p-cymene, % 9,45 Menthadiene ve %7,22 Spathulenol ve Thymus sipyleus subsp. sipyleus uçucu yagının ana bilesenlerini % 44,98 1,8- cineole ve % 12,19 Camphor'dur. nvitro denemeleri sonucu en etkili bulunan O. minutiflorum bitkisinin uçucu yagının etkisi, Xanthomonas vesicatoria bakterisine karsı denenmistir. Bu deneme sabit kosullardaki iklim odasında yetistirilen domates bitkileri üzerinde gerçeklestirilmistir. Denemelerde bes farklı karakter kullanılmıstır. lk olarak uçucu yag domates bitkilerine uygulanmıstır. Kırksekiz saat sonra Xanthomonas vesicatoria bakterisi aynı bitkiler üzerine uygulanmıstır. 0-4 skalasına göre yapılan degerlendirme sonucunda, Xanthomonas vesicatoria bakterisi tarafından olusturulan hastalıgın % 81,25 oranında engellendigi tespit edilmistir. Yapılan varyans analizi ile de karakterler arasındaki farkın önemli oldugu ve 3 farklı grup olustugu belirlenmistir. Anahtar Kelimeler : Labiatae, endemik türler, uçucu yag, antimikrobiyal etki, bitki patojeni bakteriler
Özet (Çeviri)
Various control strategies have been investigated for growing plants which are free of plant diseases and pests in our country as the entire world. One of these strategies is that diseases and pests are controlled by using plant materials and extracts. In this study scope, the anti-microbial effects of essential oils of Origanum minutiflorum O. Schwarz & P. H . Davis, Sideritis erytrantha Boiss.& Heldr. apud Bentham subsp. erytrantha, Salvia tchihatcheffii (Fisch.& Mey.), Satureja wiedemanniana (Lalem.) Velen and Thymus sipyleus Boiss subsp. sipyleus which are endemic species plants belonging to Labiatae family were tested against the twenty bacteria caused diseases on plants. Under in vitro conditions, trials were done on common medium and inhibition zone diameters formed by essential oils were determined. Inhibition zone diameters ranged from 0 to 54 mm. Additionally the minimum inhibition concentrations (MIC) of these essential oils were determined. It was found that the lowest MIC score was 125 ?g/ml and the most MIC score was >500 ?g/ml. In the results of chemical analysis, it was determined that the main ingredient of O. minutiflorum essential oil was Carvacrol with the rate of 73,93 % and the main ingredients of Sideritis erytrantha subsp. erytrantha essential oil were g- terpinene, b-caryophyllene and Sabinene with the rate of 17,75 %, 11,81 and 9,96 %, respectively. Additionally, the main ingredients of Salvia tchihatcheffii essential oil were 1,8-cineole and Camphor with the rate of 44,45 % and 12,19 % respectively. Also the main ingredients of Satureja wiedemanniana essential oil were p-cymene, Menthadiene and Spathulenol with the rate of 11,55 %, 9,45 % and 7,22 respectively and the main ingredients of Thymus sipyleus subsp. Sipyleus essential oil were 1,8-cineole and Camphor with the rate of 44,98 % and 12,19 %, respectively. The effect of essential oil of O. minutiflorum which was found to be the most effective oil in the result of in vitro trials was tested against the bacterium of Xanthomonas vesicatoria. This trial was performed on tomato plants grown in climate room which had constant conditions. Five different characters were used in the trials. Firstly, the essential oil was applied on tomato plants. After 48 hours, the bacterium of Xanthomonas vesicatoria was applied on the same plants. In the result of the assessment done according to 0-4 scale, it was found that the disease caused by this bacterium was inhibited with the rate of 81.25 %. The different among the characters was found to be important according to the results of variance analysis and was determined 3 different groups. Key words : Labiatae family, endemic species, essential oil, antimicrobial effect, plant pathogenic bacteria.