Bir ameliyathane klima santrali tasarımı, termodinamik testleri ve analizi
Design, thermodynamic tests and analysis of an operating room air handling unit
- Tez No: 212658
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teorik olarak, bir ortamdaki mikroorganizma oluşumunun veya transferinin önüne geçilemez. Ancak, ortama filtrelenmişdüşük tanecik derişimine sahip taze havanın verilmesi ve ortamdaki kirli havanın alınmasıyla, tanecik sayısı istenilen düzeyde tutulabilir. Bunu gerçekleştirebilmenin en iyi yolu, uygun şartlara göre tasarlanmışbir havalandırma sisteminin kullanılmasıdır. Bu çalışmada, özellikle ameliyathane odalarının havalandırma sistemi tasarımı üzerinde durulmuştur. Aynızamanda, yapılan kabuller doğrultusunda ve tasarım kriterlerine bağlıkalarak, bir ameliyathane klima santralinde bulunan tüm donanımların (filtre, ısıtıcı, soğutucu, v.b.) hesapları ve seçimleri yapılmıştır. Bu hesaplamalardan sonra, değişik dışhava şartlarının soğutma kapasitesine olan etkisini ve teorik hesabın doğruluğunu görebilmek amacıyla bir deney düzeneği hazırlanmıştır. Hava tarafısoğutma kapasitesi ile akışkan tarafısoğutma kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar her iki ölçümün de birbirleriyle ve teorik hesapla uygun olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : ameliyathane klima santrali, temiz oda,buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi
Özet (Çeviri)
In theory, the growth or transfer of microorganisms in an environment can not be prevented. However, the level of particles in that environment can be fixed by giving filtered fresh air which have low particle concentration and at the same time discharging the dirty air out from the environment. The best way to realize this aim is to have a properly designed ventilating system. In this study, the subject that should be cared in designing of an operating room ventilation system. At the same time, according to some initial values and design criterions, equipments (filter, heating, cooling, etc.) of operating room air handling unit were calculated and selected. After that calculation, a test stand prepared to see the effects of various supply air conditions on the cooling capacity and check the theoretical calculations. The cooling capacity from air side and refrigeration side were compared. The results showed that the both measurements are consistent with each other and with the theoretical calculation. Key Words : operating room air handling unit, clean room, vapour compression cooling cycle