Benzin katkı maddesi etil tersiyer bütil eter (ETBE) sentezi ve reaksiyon kinetiğinin incelenmesi
Synthesis of gasoline additives ethyl tert-butyl (ETBE) and investigation of rection kinetics
  1. Tez No: 212663
  2. Yazar: NİLGÜN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan çalısmanın temel amacı, motorlu tasıtlarda kullanılan yakıtların insan ve çevre saglıgı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla çevre dostu benzin eldesinde katkı maddesi olarak kullanılan oksijenli bilesen; Etil tersiyer bütil eter (ETBE) sentezini gerçeklestirmektir. Çalısmada borusal reaktörde; 14,7 psia basınçta, 353-368K sıcaklık aralıgında çalısılarak isobütilenin etanolle olan reaksiyonu sonucu Amberlit-15 katalizörü üzerinde ETBE sentezi gerçeklestirilmistir. Çalısmanın ilk asamasında farklı baslangıç iso-olefin konsantrasyonunun ve farklı reaksiyon sıcaklıklarının ürün dönüsümüne etkisi incelenmistir. Çalısmada sıcaklıgın artmasıyla ürün dönüsümünün azaldıgı ve isobütenin baslangıç konsantrasyonunun artmasıyla ürün dönüsümünün arttıgı gözlenmistir. Çalısmanın ikinci asamasında; Amberlit-15 katalizörünün potansiyometrik titrasyon metodu kullanılarak iyon degisim kapasitesi 5,18 mes.H+/g.kuru katalizör olarak hesaplanmıstır ve bulunan deger literatürle uyum içerisinde oldugu belirlenmistir. Çalısmanın son asamasında, ETBE sentez reaksiyonu için literatürden Langmuir-Hinshelwood reaksiyon mekanizmasına uyumlu bir model alınmıs ve deney sonuçlarının mekanizma ile tutarlılıgı arastırılmıstır. Hesaplamalar sonucunda önerilen mekanizma ile deney sonuçlarının uyumlu oldugu görülmüstür. Anahtar Kelimeler : ETBE, Eterlesme, Amberlit-15, Etanol, sobüten
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to produce ethyl tert-butyl ether (ETBE); an additive employed in envorimentally benign gasoline formulation in order to decrease harmful effects caused by gasoline used in vehicles. Synthesis of ETBE was carried out in a tubular reactor in 14.7 psia pressure and 353-368K temperature interval in the presence of an ionexchange resin; Amberlyst 15. Effect of temperature and inlet iso-olefin concentration on product conversion was investigated in the first step. The product conversion was decreased with an increase in temperature, where an increase in product conversion was observed with increasing initial iso-olefin concentrations. Second stage of the work included the determination of ion-exchange capacity of Amberlyst 15 by potantiometric titration method, a value of 5.18 was calculated prior to results and the value found to be in agreement with literature. In the final stage of the work, a modified Langmuir-Hinshelwood mechanism obtained from literature to investigate the competibility with experimental results. Mechanism calculations indicated that proposed mechanism had been in agreement with experimental results. Key Words : ETBE, Etherification, Amberlit-15, Ethanol, Isobutene