Prefabrike yapılarda art çekmeli kolon-kiriş birleşimlerinin tersinir yükler altında performansının incelenmesi
Performance analysis of post tensioning beam to column connections under cycling loading in prefabric structures
  1. Tez No: 212662
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma öngerme toronları ile art çekmeli olarak birleştirilmiş prefabrike kolon-kiriş birleşimleri üzerinde yapılan deneyleri ve bu elemanların analitik modellenmesini kapsamaktadır. Deneysel çalışmalar sonunda prefabrike elemanların moment kapasitesi, rijitlik ve enerji tüketme kapasiteleri monolitik elemanlarla karşılaştırıldığında prefabrike deney elemanlarının bu özelliklerinin oldukça iyi olduğu görülmüştür. Özellikle 15,24 mm çapında toronların kopma dayanımının %60 oranında gerilerek kullanıldığı elemanın monolitik elemanlarla moment kapasitesi olarak yaklaşık olarak eşit olduğu görülmüştür. Prefabrike elemanların rijitlik ve enerji tüketme kapasitesinin monolitik elemanların rijitlik ve enerji tüketme kapasitelerinden düşük olduğu görülmüştür. Deney elemanlarının analitik modellemesinde ise analitik modellerin başlangıçta yük kapasitesi ve rijitlikleri deney elemanlarından düşük olmasına rağmen ilerleyen çevrimlerdeki yük kapasitesi ve rijitlikleri deney elemanları ile uyumludur. Anahtar Kelimeler : Prefabrike kolon kiriş birleşimi, moment aktaran birleşimler
Özet (Çeviri)
This study covers the experimental and analytical modeling of prefabricated column-beam connection that were constructed with pre-stressing cables and after tension. Moment capacity, stiffness and energy dissipation capacities of monolithic and prefabricated members were compared, and properties of prefabricated members were found to be quite sufficient. Especially the prefabricated member with a 15,24 mm diameter pre-stressing cable that is pre-stressed up to 60% of the ultimate strength had nearly the same moment capacity with monolithic member. Stiffness and energy dissipation capacities of the prefabricated members were lower than the monolithic members. There are differences at load carrying capacities and stiffness for the initial cycles between analytical model and experimental results, and at further cycles analytical model of the specimens were matched quite well, and load capacities and stiffnesses of the members were close. Key Words : Prefabricated column-beam connection