Sektörel panel veri analizi yaklaşımıyla Türkiye'nin AB ülkelerine imalat sanayi bakımından ihracatının belirlenmesi
Determination of Turkey?s export to EU member states in terms of manufacturing industry through sectoral panel data analysis
  1. Tez No: 212665
  2. Yazar: BÜLENT ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin AB ülkelerine olan imalat sanayi ihracat hacmi sektörel panel veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada en çok ihracat yapılan 5 AB ülkesi (Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya) ele alınmıştır ve 1992-2001 zaman aralığındaki 22 sektörü kapsamaktadır. Bu sektörler imalat sanayinde yer alan ve uluslararası standart sanayi sınıflandırılmasına (USSS Rev.3) göre sınıflandırılmış sektörlerdir. İhracat talebini belirlemek için kullanılacak modelde açıklayıcı değişkenler olarak sektörel katma değer, reel efektif döviz kuru, kapasite kullanım indeksi ve teknolojik yatırım oranı kullanılmıştır. Çalışmada panel birim kök, panel eşbütünleşme gibi tanı analizleri kullanılarak veriler incelenmiştir. Model tahminlerinde ise toplulaştırılmış panel veri tahminleri, sabit etki modeli tahminleri ve tamamen düzeltilmiş en küçük kareler yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada ayrıca Gümrük Birliği'nin panel regresyon modellerinde yapısal bir değişikliğe neden olup olmadığı da test edilmiştir. Yapılan analizlerde tüm değişkenlerin birinci dereceden durağan olduğu görülmüştür. Bunu takiben uygulanan eşbütünleşme testlerinde ise değişkenlerin eşbütünleşik olduğu sonucuna varılmıştır. Bir araya getirilmiş panel veri için elde edilen model tahminlerinde sektörel katma değer ve reel efektif döviz kurunun ihracat talebini etkileyen değişkenler olduğu bulunmuştur. Almanya ve Fransa için elde v edilen tahminlerde ise kapasite kullanım indeksinin önemli bir belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır. İngiltere ve İtalya'ya yapılan ihracatta ise teknolojik yatırımların önemli bir belirleyici olmadığı görülmüştür. Benzer tahminler ve yorumlar her bir sektör için ayrıntılı bir şekilde yapılmıştır. Yapısal kararlılığın test edilmesiyle Gümrük Birliği'ne girdikten sonra sektörlerin çoğunda ortalama ihracat bakımından bir artış olduğu ancak esneklik katsayılarında çok fazla bir farklılık olmadığı sonucuna da ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Panel veri modelleri, panel birim kök, panel eşbütünleşme, tamamen düzeltilmiş en küçük kareler, sabit etki modeli, yapısal kararlılık
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey?s export volume to European Union member states has been analyzed by using the sectoral panel data analysis method. The study covered the 22 sectors of the five EU member countries, namely Germany, England, France, Spain, and Italy, to which Turkey exported goods the most within the period between 1992 and 2001. The sectors of interest were those in the manufacturing sector and classified according to the international standard industrial classification (ISIC Rev.3). In the model used to identify the demand for export, sectoral added value, real effective exchange rate, capacity utilization index, and rate of investment in technology were employed as the independent variables. The data were analyzed through diagnostics, such as panel unit root and cointegration. For the estimation of models, pooled panel data estimation, fixed effect model estimation, and fully modified least square method were utilized. Further, it was tested whether Customs Union brought about any structural changes in the panel regression models. It was observed in the analyses that all the variables were first difference stationary. In the proceeding cointegration tests, it was concluded that the variables were conintegrated. It was found in the model estimations obtained for the pooled panel data that sectoral added value and real effective exchange rate were the variables affecting the demand for export. In the estimations for Germany and vii France, the result was that capacity utilization index was an important determinant. In the export to England and Italy, it was observed that investment in technology was not an important determinant. Comparable elaborate estimations and interpretations were made for each sector. With the testing of structural stability, it was concluded that after Customs Union coming into effect, there occurred an increase in most of the sectors in terms of the average export rate, whilst there did not happen a significant difference in the elasticity coefficients. Key Words : Panel data models, panel unit root, panel cointegration, fully modified least squares, fixed effect model, structural stability