Bazalt skoriasının taşıyıcı yarı hafif beton üretiminde kullanımı
Use of bazaltic scoria for produce of semi lightweight concrete
  1. Tez No: 212668
  2. Yazar: HATİCE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tezde skoria ve hiper akışkanlaştırıcı kullanılarak, ?yüksek dayanım sınıfı?nda olan onbeş farklı taşıyıcı yarı hafif beton serisi üretilmiştir. Araştırmanın öncelikli amacı; bu betonlarda, üretim bileşenleri, betonun özellikleri ve ara yüzey bölgesinin kristal morfolojisi arasındaki sayısal ilişkilerin belirlenmesidir. Ayrıca, yapay hafif agregalar yerine doğal bir agrega olan skoria kullanılarak; ekonomik ve çevresel yarar açısından taşıyıcı yarı hafif betonların kullanımının artmasını sağlamaktır.Bu amaçlar doğrultusunda; standart deney prosedürleri ve önceki araştırmalardan elde edilen bilgiler kullanılarak, sorgulanan betonların özellikleri sayısal olarak belirlenmiştir.Üretimde kullanılan agregaların ve çimentonun hacimsel oranları ilişkilendirilerek, üretim bileşenleri ile ilgili sayısal veriler elde edilmiştir.Ara yüzey bölgelerinin kristal morfolojisi; kalsiyum hidroksit (portlandit) kristallerinin en büyük boyutu ile sorgulanmıştır. Bu sorgulamalar için; on bin kez büyütülen taramalı elektron mikroskobu görüntülerinden yararlanılmıştır. Bu görüntülerden, belirtilen sorgulama için; ?parçacık sınırlarını belirleme? yöntemi ile kristal sınırları belirlenerek sayısal veri elde edilmiştir.Tüm sayısal veriler; betonların özelliklerini temsilen seçilen, iki önemli özellik olan; ?etüv kurusu yoğunluk? ve ?basınç dayanım değeri? aracılığıyla ilişkilendirilmiştir. Tezde bu özellikler, röper noktası olarak kullanılmış, üretim bileşenlerine göre farklılaşan grafiksel sınama serilerinde, ikili regresyonlar aracılığıyla sayısal olarak ilişkilendirilmiştir.Elde edilen sayısal verilerin çoğu, yüksek korelasyonda sayısal olarak ilişkilendirilmiş, skoria kullanılarak; yüksek dayanımlı taşıyıcı yarı hafif betonların üretilebileceği ve güvenle kullanılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thesis, fifteen different structural semi lightweight concrete series that are classified as ?high strength class? were produced by using scoria and high-range-water-reducing admixture. The first aim of the research is to determine the numerical relation between production components, properties of concrete and crystal morphology of interfacial transition zone for these concretes. It is also aimed to supply the increasing usage of structural semi lightweight concretes for which scoria that is a natural aggregate is used instead of artificial lightweight aggregates for the economical and environmental benefit.In the direction of these aims; the properties of querying concretes were determined numerically by using standard experiment procedures and knowledge gained from previous researches.The numerical data about the production components were obtained by relating the volumetric ratios of aggregates and cement that were used in production.The crystal morphology of interfacial transition zones were queried by the biggest size of calcium hydroxide (portlandite) crystals, Scanning electron microscope images which were magnified ten thousand times were referred for these queries.The numerical data were obtained by determining the borders of crystals in these images using ?grain boundary determination? method for the specified queries.All numerical data were related by oven-dry density and compressive strength value which are two significant properties that were chosen as representative of the properties of concretes. In thesis, these properties used as benchmark and were related numerically by dual regressions at graphical trial series that were differentiating according to production components.The most of the numerical data obtained were related numerically at high correlation and it was concluded that high strength structural semi lightweight concretes can be produced by using scoria and can be used confidentially.