Diferensiyel evrim algoritması ile anten dizilerinde örüntü şekillendirme
Pattern shaping in antenna arrays using differential evolution algorithm
- Tez No: 212678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Haberlesme sistemlerinin hızla gelismesi ve elektromanyetik kirliligin artması ile beraber anten dizileri ve uzaysal filtreleme konuları daha çok popülerlik kazanmıstır. Bu çalısmada düzlemsel anten dizilerinde uzaysal filtreleme isleminde kullanılabilecek diferansiyel evrim algoritması tabanlı bir yöntem ve diferansiyel evrim algoritması tabanlı bir dizi küçültme yöntemi sunulmustur. Bu yöntemlerin çesitli senaryolar için benzetimi yapılmıs ve her iki yöntemin de basarılı sonuçlar verdigi gösterilmistir. Anahtar Kelimeler : Düzlemsel anten dizileri, Örüntü sıfırlama, Uzaysal filtreleme, Diferansiyel evrim algoritması
Özet (Çeviri)
With rapid development of communication systems and increase in the electromagnetic pollution, antenna arrays and spatial filtering have gained a greater popularity. In this work, a differential evolution algorithm based method which can be used for spatial filtering in planar antenna arrays, and a differential evolution algorithm based array thinning method is presented. Several simulations are made for both methods and it is shown that both methods give successful results. Key Words : Planar antenna arrays, Pattern nulling, Spatial filtering, Differential evolution algorithm