Beton büz üretiminde farklı liflerin kullanabilirliğinin araştırılması
Searching usage of the difrence fibers in pipe concrete production
  1. Tez No: 212677
  2. Yazar: GÖKÇEN İPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beton boru; sulama, drenaj, atık su, yagmur suyu veya içme suyu tasımak amacıyla kullanılan betondan yapılmıs hazır bir boru elemanıdır. Lifli betonlar, agır çalısma kosullarına maruz kalan yapılarda, ince kesitlerin ve yüksek dayanımın ön planda oldugu yerlerde kullanılmaktadır. Bu çalısmada betonarme borular, çelik lifli beton borular ve polipropilen lifler ilave edilerek kullanılan beton boruların tepe basınç dayanımları , sahit beton boruyla kıyaslanmıstır. Sahit betona göre, çelik lif ilave edilerek üretilen beton boruların, polipropilen lif ilave edilerek üretilen beton boruların tepe basınç dayanımları sırasıyla %15,8 ve 11,4 arttıgı tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler : Beton boru, betonarme boru, polipropilen lif, çelik lif
Özet (Çeviri)
Concrete pipe which has ready factor made by concrete is carrying for using irrigation, drainage, waste water, rain water or drinking water. Fibers concretes are using for where have heavy working in construction, thin section and high compressive strength for important places. In this study, reinforced concrete, adding steel fiber pipes and polypropylene fibers top compressive strength compared by reference concrete pipe. According to reference concrete, producing by adding steel fiber in concrete pipes and producing by adding polypropylene fibers in concrete pipes top compressive strength increasing % 15,8 and 11,4 respectively. Key Words : Concrete pipe, steel fiber, polypropylene fibers