Bazı bileşiklerin elektronik ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the electronic and vibrational properties of some compounds within the density functional theory
- Tez No: 212679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ve ab-initio pseudo potansiyel metodu ile LaAs ve LaP bileşikleri için NaCl ve CsCl yapıda, LaN ve LaSb bileşikleri için de sadece NaCl yapıda Genelleştirilmiş Gradient Yaklaşımı (GGY) kullanılarak yapısal, elektronik ve titreşimsel özellikleri araştırıldı. Bu altı bileşik için hesaplanan örgü sabiti değerlerinin, mevcut deneysel ve diğer teorik sonuçlarla uyumlu olduğu gözlendi. Hesaplanan örgü sabitleri ve bant yapısı kullanılarak Yoğunluk Fonksiyonel Pertürbasyon Teorisi üzerine kurulu lineer tepki yaklaşımında fonon frekansları hesaplandı. LaSb bileşiğinin de hesaplanan fonon spektrumunun mevcut deneysel değerlerle uyum içerisinde olduğu görüldü. LaAs ve LaP bileşiklerinin CsCl yapısında ve LaN bileşiğinin NaCl yapısında hesaplanan fonon frekansları kararsız çıktı. Anahtar Kelimeler : LaP, LaAs, LaN, LaSb, Yoğunluk fonksiyonel teorisi, Elektronik yapı, Fononlar
Özet (Çeviri)
We have investigated the structural, electronic and vibrational properties of LaAs and LaP compounds in the NaCl structure and the CsCl structure, LaN and LaSb compounds only in the NaCl structure by using General Gradient Approximation (GGA) of the density functional theory and ab-initio pseudopotentials. The calculated lattice constants of these six compounds are in good agreement with the available experimental and other theoretical results. These lattice constants and calculated electronic band structures have been used in the application of a linear response approach based on density functional perturbation theory for phonon studies. The calculated phonon spectra of LaSb are also in good agreement with available experimental data. The calculated phonon frequencies of LaAs and LaP compounds in the CsCl structure and LaN compound in the NaCl structure are unstable. Key Words : LaP, LaAs, LaN, LaSb, Density-functional theory, Electronic structure, Phonons