Kentsel sit alanlarında geçiş dönemi yapılaşma koşulları sorunsalı_Güdül ve Sille örneklerinde irdelenmesi
The problem of the rules of construction of transition period in urban site areas_The inspection of Güdül and Sille examples
  1. Tez No: 212686
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLAGU KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZETÜlkemizde kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili tanımların belirlenmesi, yapılacak işlem ve faaliyetlerin düzenlenmesi, bu konudaki ilke ve uygulama kararlarını alacak teşkilatın kurulması 5226 sayılı Kanunla değişik 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Kentsel sit alanında koruma amaçlı imar planı elde edilinceye kadar izlenecek kuralları tanımlayan geçiş dönemi yapılaşma koşulları, kentsel sitin niteliklerine bağlı olarak Koruma Kurulu'nca belirlenir. Ancak Koruma Amaçlı İmar Planlarının uygulamasını hızlandırmaya yönelik olarak yasada açıklayıcı, süreci hızlandırıcı ve sorun giderici hükümler yer almadığı için uygun modeller üretilememekte, dolayısıyla Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları kalıcı hale gelmektedir.Bu çalışmada koruma alanlarında nitelikli ve etkin bir korumanın sağlanabilmesi yönünde Koruma Amaçlı İmar Planlarının onayı öncesine kadar geçen zaman süreci içindeki koruma kararlarının değerlendirilmesine yönelik Güdül ( Ankara ) ve Sille ( Selçuklu / Konya ) örneklem alanları üzerinde Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları ve Koruma Amaçlı İmar Planları arasındaki ilişkiler irdelenerek, değerlendirilecek ve öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe determination of the definitions about culture and nature assets in our country, the arrangement of the activities and the procedures, and the construction of the organisation that will take the responsibility in terms of implementing this decision and principles about this issues, are realized in the direction of the law numbered 5226 and the judgements of 2863 Culture and Nature Assets Protection Law. In urban site areas, the rules about construction in transition period should be followed until the conservation plan is obtained, these rules are determined related to urban site features. However, the law for implementation of conservation plans don?t carry any rules in order to fasten the process and solve the problems or produce any models. Therefore, the rules for construction in transition period is becoming stable.In this study, in order to assume an effective protection for protected areas, until conservation plan is approved. The decision of the protection commission are evaluated, through the case studies of Güdül (Ankara) and Sille (Selçuklu/ Konya) by construction of transition period and conservation plan; so as to suggest new approaches to be adapted.