Rulo kırığının incelenmesi
Research of coil break
  1. Tez No: 212685
  2. Yazar: MEHMET ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sac üretiminde karşılaşılan haddeleme sonrası görülen hatalardan biri de rulo kırıklarıdır. Rulo kırıkları, sıcak haddelenmiş düşük karbonlu çelik bobinlerin kesme hatlarında açılması sırasında haddeleme yönüne dik olarak düzensiz aralıklarla ve değişik şiddette ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı rulo kırığı hatalarının oluşma sebeplerinin ve tane büyümesinin rulo kırığı üzerinde ne kadar etkili olduğu göstermektir. Çalışmalar; karakterizasyon testleri ve sonlu elemanlar analizlerini içermektedir. SEM görüntüleri ile tane boyutları arasındaki karşılaştırmalar sonucunda, yüksek sıcaklığın uzun süre etkidiği rulonun iç kısımlarında tane yapısında büyüme gözlenmiştir. Tane boyutu büyük olan kısımlar daha düşük gerilmelerde deformasyona uğrayacağı göz önüne alındığında rulonun iç kısımlarında rulo kırığı kusurunun gözlenme olasılığı daha yüksektir. Rulonun çap değeri arttıkça soğuma hızı da o oranda azalmaktadır. Soğuma hızının düşmesi yüksek sıcaklığın rulo üzerine daha uzun süre etkimesi demektir. Bu da tane çapının irileşmesine, dolayısıyla da rulo kırığı oluşma riskinin artmasına sebebiyet vermektedir. Anahtar Kelimeler : Rulo, kırık
Özet (Çeviri)
One of the deficiency which can be seen at production of the plates after rolling is the coil breaks. Coil breaks exists at a vertically and untidy time breaks meanwhile hot rolled middle carbon contained steel coils at the cutting lines. The aim of this thesis is to emphasize the reasons for the existence of coil breaks and to show how effective is the grain growth on the coil breaks. This work contains SEM tests and finite elements analysis. By the help of the comparing results of SEM analysis and grain size, grain growth has been observed at the inner part of the coil which is effected by the high temperature. Since the parts which have bigger grain size will be exposed to more deformation breaks at lower stress, it is more often possible to see coil breaks at the inner side of the coil. There is an inverse ratio between the coil radius and cooling time so an increase of coil radius has an inverse effect on cooling time. As a result, by the exposure of high temperature within a more time an growth will be observed at the grain radius so the risk of coil break appearance increases. Key Words : Coil, break