İçinde enine kanatçıklar bulunan kapalı hacimlerde ısı transferi ve akışın sayısal analizi
Analysis of heat transfer and flow in enclosures with dividing wall
- Tez No: 212691
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmada yan duvarlara monte edilmis enine bölmeler bulunan kapalı bir hacim içindeki dogal konveksiyon ısı transferinin sayısal analizi yapılmıstır. ki yan duvar birbirlerinden farklı sabit sıcaklıklarda tutulurken, alt ve üst duvarlar yalıtılmıstır. Problemi sayısal olarak çözmek için, diferansiyel denklemler, sonlu kontrol hacimlerinde integre edilerek cebirsel denklemlere dönüstürülmüstür. Cebirsel denklemlerin çözümü için, SIMPLE algoritması esas alınarak bir bilgisayar programı gelistirilmistir. Diferansiyel denklemlerin çözümünden elde edilen hız ve sıcaklık dagılımları kullanılarak, bölme uzunlugunun, bölme sayısının ve bölmelerin ısı iletim katsayısının, akıskan hareketi ve ısı transferi üzerindeki etkisi arastırılmıstır. Analizler sonucunda ortalama Nusselt sayısının, Rayleigh sayısı, bölme sayısı, bölmelerin ısı iletim katsayısı ve bölme uzunluguna baglı olarak degistigi görülmüstür. Bölme ısı iletim katsayısının ve / veya Rayleigh sayısının artısıyla, ısı aktarımı sürekli artmıstır. Anahtar Kelimeler : Isı geçisi, dogal tasınım, kapalı hacimler
Özet (Çeviri)
In this study, enclosures with fins attached to the isothermal side walls were considered. Side walls were kept at constant but different temperatures, while horizontal top and bottom walls were insulated. A computer program based on the control volume approach and the SIMPLE algorithm was developed. Simulations were performed to investigate the effects of the fin configuration and Rayleigh number on the flow structure and heat transfer. It was observed that the heat transfer rate through a closed volume can be controlled by attaching fins to the walls. At different Rayleigh numbers, the heat transfer rate with the different fin configurations, conductivity of fins and the fin length were analyzed. It was observed that the heat transfer in enclosures can be controlled with the fins attached to the walls. Heat transfer rate increases with increasing fin conductivity ratio and / or Rayleigh number. Key Words : Heat transfer, natural convection, enclosure