Düşük lüle plaka mesafelerinde çarpan hava jetinin oluşturduğu ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of impinging air jet heat transfer at low nozzle plate spacings
  1. Tez No: 212692
  2. Yazar: HAKAN ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Düsük lüle plaka aralıklarında çarpan hava jetinin ısı transferi özellikleri, PHOENICS paket programı kullanılarak sayısal olarak incelenmistir. Nusselt sayısının düsük lüle plaka mesafeleri ve Reynolds sayısı ile nasıl değistiği bu sayısal çalısmada arastırılmıstır. Lüle plaka açıklığı arasındaki ivmelenen akıskanın etkileri ile birlikte yerel hava akımındaki önemli artıs, düsük lüle plaka mesafelerinde yüksek ısı transferine sebep olur. Yerel ısı transferinde iç ve dıs tepe noktası tarafından çevrelenmis bir durgunluk noktası minimumu, z/d=0,25 den daha küçük lüle plaka aralıkları için gözlemlenmistir. Bu birincil ve ikincil maksimumlar sırasıyla, jetin çıkısındaki ivmelenmis radyal akısla ve hava akımında gözlemlenmis bir yerel maksimumla açıklanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Çarpan hava jeti, PHOENICS, düsük lüle-plaka mesafesi sayısal akıskanlar dinamiği (SAD)
Özet (Çeviri)
The local heat transfer characteristics of air jet impingement at low nozzle plate spacings have been examined CFD using PHOENICS package programme. Nusselt number was correlated for low nozzle plate spacings and Reynolds number. The effects of accelarating fluid between the nozzle plate gap as well as asignificant increase in local turbulence leads to substantially increased local heat transfer with decreased nozzle plate spacings. A stagnation point minimum surrounded by an iner and outer peak in the local heat transfer was observed for nozzle-plate spacings less than z/d=0,25. These primary and secondary maxima are explained by accelerated radial flow at the exit of the jet tube and an observed local maximum in the turbulence, respectively. These conclusions are drawn from observations made relative to the turbulent flow structure and wall pressure measurements. Key Words : Impinging air jet, PHOENICS, low nozzle-plate spacings, CFD