Ankara Mobilyacılar Sitesi'nde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli mobilya işletmelerinin analizi ve çözüm önerileri
The suggestions for solving problems and the analysis of the small and medium size furniture managements that are active in the Furniture Sites of Ankara
  1. Tez No: 212706
  2. Yazar: FERHAT EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; Ankara siteler de faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli mobilya atelyelerinin üretimin şartlarına yönelik mevcut durumun saptanması ve problemlerin çözümüne katkı sağlayacak önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara sitelerde bulunan işletmeler arasından tesadüfî olarak seçilen 99 adet işletmenin yöneticisine ?araştırma anketi? uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, işletmelerin üretim yerlerinin fiziki yapılarının yeterince iyi olmadığı, donanım eksikliklerinin olduğu, devlet desteklerinden faydalanmakta zorlandıkları, işletmelerin tasarım birimine sahip olması üretim kalitesini ve ihracat yapmasını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Organize sanayi bölgeleri gibi üretim yerlerinin yoğun olduğu yerlerde, işin özelliğine göre mimari planların tasarlanması, uygun alt yapıların önceden oluşturulması ve çalışma izninin verilmesi gerekmektedir. Devlet kuruluşlarının kredi sağlamada kolaylıklar sağlayarak KOBİ'lerin teknolojik gelişmelerden uzak kalmaması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at determining the current situation of the small & medium size furniture managements in Ankara concerning the production conditions and improving the suggestions that will contribute to the solutions of the problems. In the process of this study; ?questionnaire of search? is applied to the managers of 99 managements which are selected randomly in the developed furniture sites of Ankara. According to the survey results; the physical conditions of the managements are not suitable enough for producting and also they lack of equipment, most of the managements have difficulties in benefiting the support of government at their any attempts. Having planning units of a management have a positive effect on the production quality and also exportation. It is necessary to design architectural plans according to the quality of work where the production places are plentiful like in organized industrial areas and also it is important to construct proper infrastructure beforehand and be got work permit. Government instutions enlist for the small and medium size furniture managements for providing credits that?s why they can keep up with technological improvements.