Mobilya endüstrisinde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olan psikososyal risk etmenlerinin Ankara Siteler örneğinde incelenmesi
Investigation of the psychosocial risk factors that cause industrial accidents and occupational diseases in furniture industry in Ankara-Siteler
  1. Tez No: 584369
  2. Yazar: UĞURHAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Kazalar, Wood Products, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Mobilya Endüstrisinde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olan psikososyal risk etmenlerinin incelenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak geliştirilen kapsamlı bir anket yardımı ile Ankara Mobilyacılar Sitesi'nde faaliyet gösteren 33 adet mikro ölçekli ve 33 adet küçük ölçekli olmak üzere toplam 66 adet mobilya üretim atelyesinde ustabaşı ve işçi olarak çalışan 110 kişinin; iş kazalarına ve meslek hastalıklarına maruz kalma durumu ve bu duruma neden olan psikososyal risk etmenleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların %45'inin en az bir iş kazası geçirdiği, %7,34'ünün meslek hastalığına yakalandığı, kaza geçirenlerin %89,36'sında kalıcı hasar oluştuğu belirlenmiştir. İş kazalarının oluşmasında işi öngörülen süre içinde yetiştirmek için telaşlı çalışmanın, kaygılı ruh halinin, stres/moral bozukluğunun, dalgınlığın, dikkatsizliğin ve eğitim/bilgi eksikliğinin etkili olduğu saptanmıştır. Çalışanlar meslek hastalıklarının sebeplerini ağır çalışma koşulları, stresli, tozlu, gürültülü ve kimyasal ortamlar olarak görmektedir. Çalışanların %13,76'sı iş kaynaklı stres sonucunda sigara ve alkol bağımlısı olduğunu, %15,74'ü ise iş kaynaklı stres sonucunda aile ve sosyal yaşantısının bozulduğunu beyan etmiştir. Çalışanların %44,86'sı kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanmanın kendilerinde stres oluşturduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the investigation of the psychosocial risk factors that cause industrial accidents and occupational diseases in furniture industry. Siteler, which is one of the districts in Ankara, was chosen as the research area. Moreover, solutions for this issue wereoffered. For this purpose, a detailed survey was conducted to 110 people who are workers and foremen that work in 66 furniture manufacturing factories. These factories were selected among 33 micro sized and 33 small sized sampleswhich arelocated in furniture workshops of Ankara. The conditions of being exposed to workplace accidents and occupational diseases, and the psychosocial risk factors which cause these conditions were with the help of this survey. According to the research results, it was that the 45% of the workers had at least one workplace accident, 7.34% of them hadoccupational diseases. Furthermore, it was indicated that, 89.36% of the workers who had accidents before, had permanent damages as well. It was determined that“working faster in order to complete the task within the given period”, anxious mood, stress, despondency, carelessness, and lack of knowledge/education take roles in workplace accidents. For workers, the reasons for workplace accidents are severe working conditions and places, where stress, dust, noise, and chemical substances occur. 13.76% of themdeclared that they are addicted to smoking and alcohol because of the stress resulting from work and 15.74% of them said that their family and social lives became worse because of the same reason. 44.86% of workers mentioned that using personal protective equipment causes stress in themselves.