R-508B gazı ile çalışan kaskat soğutma sisteminde kılcal boru boyunun analizi
Analysis on size of capillary tube in cascade refrigeration system operated with R-508B gas
  1. Tez No: 212708
  2. Yazar: İSMAİL ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Düşük sıcaklıklı kaskat soğutma cihazları çeşitli kullanım alanına sahip olmalarına rağmen ülkemizde üretimi yapılamamaktır. Bu durum düşük sıcaklık gazlarının termodinamik özellikleri ve sistem analizi hakkında literatürde yeterli bilginin olmamasından kaynaklanmaktadır.Bu çalışma; alçak basınç tarafında alternatif soğutucu akışkan R-508B kullanılacak kaskat soğutma sistemleri için, gaz miktarına ve kılcal boru çapına göre çeşitli basınç ve sıcaklıklarda uygun kılcal boru boyunun Visual Basic tabanlı Microsoft Excel programıyla hazırlanan makrolarla hesaplamasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although low temperature cascade refrigeration machines have various areas of use, those cannot be produced in our country. This state is due to not having sufficient knowledge in literature about thermodynamic properties and system analysis of low temperature gas.This study comprises the calculation of capillary tube size applicable for various pressures and temperatures according to gas quantity and diameter of capillary tube via macros prepared by Visual Basic based Microsoft Excel for cascade refrigeration systems having fluid R-508B as an alternative refrigerant within its low temperature part.