Alüminyum yüzeyler için antikorozif boya ve kaplama şekillerinin geliştirilmesi ve kaplama altı korozyon davranışlarının elektrokimyasal yoldan incelenmesi
Developing the anticorrosive paint and coating means for the aluminum surfaces and the study of the under coating corrosion behaviours through electrochemical methods
  1. Tez No: 212719
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada alüminyum yüzeyine yapılan boya ve kaplamaların Al korozyonuna karşı gösterdiği etkinliği kısa sürede elektrokimyasal yönden algılayabilecek bir deneysel çalışma geliştirilmiştir. Boyanan, polipirol ile primer kaplama yapılan ve kromatlanan numunelerin korozyon davranışı, korozyon hücresinde elektrokimyasal gürültü, elektrokimyasal polarizasyon testleri ile araştırılmıştır. Epoksi boyanın içine çeşitli oranlarda pirol ilave edidiğinde pirol konsantrasyonunun artması boyanın korozyon direncini artırmıştır. Polipirolle kaplanıp su bazlı boya ile boyanan numunelerde ise kromatlanan numunelere göre daha iyi bir koruma sağlanmıştır. Ayrıca boya altı primer Ppy kaplamanın boyamadan önce açık havada uzun süre bekletilmesi halinde kaplamanın korozyona karşı koruyucu özelliğinin azaldığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Polipirol, korozyon, alüminyum
Özet (Çeviri)
In this study, an experiment to sense electrochemically in a short time the action of paints and coatings applied onto aluminum surfaces was developed. Corrosion behavior of samples painted, coated with polypyrrole as primer and then treated with chromate was investigated with electrochemical noise and electrochemical polarization tests. When pyrrole is added in varying proportions into epoxy paint, increase of pyrrole concentration increases the resistance of the paint against corrosion. A better protection was ensured in samples painted with water-base paints after being coated with polypyrrole as compared to samples treated with chromate. In addition, it was found out that the protective feature of the coating against corrosion was increased if Ppy coating allowed for a long time in open air before painting. Key Words : Polypyrolle, corrosion, aluminium