Vajen kaynaklı Lactobacillus spp.'nin ekzopolisakkarit (EPS) üretimlerinin antibiyotik dirençliliğine ve epitel hücre yüzeylerine yapışmadaki etkisi
Effect of exopolysaccharide (EPS) production by Lactobacillus spp. originated from vagina on antibiotic susceptibility and adhesion on cell surface
- Tez No: 212720
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada 57 adet vajen kaynaklı Lactobacillus spp. suşunun ekzopolisakkarit (EPS) üretimi ve hemaglutinasyon (HA) yetenekleri araştırılmıştır. Bu suşların yüzeye tutunma kabiliyetleri in vitro olarak HA jel yöntemi ile ölçülmüştür. Suşların EPS (Ekzopolisakkarit) üretimleri 20-368 mg/L arasında tespit edilmiştir. Ayrıca, suşların %77,2' sinin yüksek (+4,+3), %12' sinin HA göstermediği belirlenmiştir. Maksimum (368 mg/L) EPS üretimi gösteren L. crispatus G10 suşunun, aynı zamanda yüksek HA yeteneğine sahip olduğu belirlenmiştir. EPS üretimi (30 mg/L) düşük olan L. acidophilus I4 suşunun HA göstermediği tespit edilmiştir. Lactobacillus spp. suşlarının 12 adet antibiyotiğe duyarlılık testi disk difüzyon yöntemine göre yapılmış, sonuçlar NCCLS kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Lactobacillus suşlarının gentamisin (%100), ofloksasin (%98), siproflaksasin (%96) ve streptomisin'e (%88) karşı yüksek oranda dirençli oldukları gözlenirken, doksisiklin (%100), kloramfenikol (%98), tetrasiklin (%91) ve eritromisin'e (%89) duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, metronidazol antibiyotiğinin 1000-8000 ?g/ml ve flukanazol antifungalının 64-1750 ?g/ml konsantrasyonları aralığında tüm v Lactobacillus spp. suşları üzerinde minimal inhibitör konsantrasyonu (MİK) belirlenmiştir. Her iki antibiyotiğe karşı L. crispatus G10, L. gasseri H14, ve L. oris A2 suşları en yüksek direnci göstermişlerdir. Bu suşların (L. crispatus G10, L. gasseri H14 L. oris A2) metronidazol ve flukanazol içeren, gliserol jelatin ovül preparatlarında raf ömürleri belirlenmiştir. Ayrıca ovül preparatlarında yardımcı madde olarak askorbik asit kullanılmış ve bu maddenin suşların canlılık sürelerini uzattığı belirlenmiştir. Tüm ovül formülasyonlarında en yüksek canlılığı L. gasseri H14 suşunun gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Vajinal laktobasiller, probiyotikler, bakteriyal vajinozis (BV), ekzopolisakkarit (EPS), antibiyotik duyarlılık, hemaglutinasyon (HA), ovül preparasyonu
Özet (Çeviri)
In this study, exopolysaccharide (EPS) production and hemagglutination (HA) capability of 57 Lactobacillus spp. strains originated from human vagina were investigated. The adhesion capabilities of these strains were measured by using gel HA technology test in vitro. EPS productions of strains were determined as a range of 20?368 mg/L. In addition, 77.2% of the strains showed high HA capability (+4, +3), %12 of the strains showed no hemagglutination. Lactobacillus crispatus G10 showed maximum EPS (368 mg/L) production and also possessed high HA (+4) ability. Lactobacillus acidophilus I4 strain which produced lower EPS (30mg/L) did not show hemagglutination. Antibiotic resistant Lactobacillus spp. against 12 antibiotics were determined by disc diffusion method and results were evaluated according to the NCCLS criteria. Lactobacillus strains were resistant to gentamicin (100%), ofloxacin (98%), ciproflaxacin (96%) and streptomycin (88%) and sensitive to doxycicline (100%), chloramphenicol (98%), tetracycline (91%) and eritromycin (89%). Minimum inhibition concentrations of Lactobacillus spp. were determined as a range of 1000-8000 ?g/ml concentrations of metronidazole and 64?1750 ?g/ml concentrations of flucanazol. L. crispatus G10, L. gasseri H14, L. oris A2 were showed highest resistance to both metronidazole and flucanazol. Shelf life of vii these strains (L. crispatus G10, L. gasseri H14 L. oris A2) was determined at glycerinated gelatin ovules containing metronidazole and flucanazol. Also, ascorbic acid was used as excipient at ovule preparates and it was determined that ascorbic acid significantly increased the survival of all these strains. The highest survival was observed for Lactobacillus gasseri H14 in all the formulations. Key Words : Vaginal lactobacilli, probiotics, exopolysaccharide (EPS), bacterial vaginosis (BV), antibiotic susceptibility, hemagglutination (HA), ovul preparation