Termokromik özellik gösteren polivinil alkol bazlı jel ve filmlerin UV ve empedans spektroskopisi yöntemleriyle incelenmesi
Analysis of films and gels based on polyvinyl alcohol having thermochoromic properties with methods of UV and impedance spectroscopy
- Tez No: 212721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Termokromik maddeler; oda termometrelerinde, buzdolaplarında, akvaryumlarda, tekstil uygulamalarında, medikal alanlarda, takı sektöründe, mikrodalga sistemlerde, boya ve mürekkep yapımında, fiber optik sensör üretiminde ve daha birçok uygulamada geniş kullanım alanı bulduğundan dolayı önem kazanmıştır. Bu çalışmada katkılı polivinil alkol filmlerinin dielektrik özellikleri ve jellerinin termokromik özellikleri incelenmiştir. Polivinil alkole katkı maddesi olarak kobalt (II) klorür ve ortofosforik asit eklenmiştir. Polivinil alkolün molekül ağırlığı kobalt klorür ve ortofosforik konsantrasyonları ayrı ayrı sistemlerde değiştirilerek elde edilen filimler impedans spektroskopisi ile ölçülerek dielektrik özellikleri karşılaştırılmıştır. Polivinil alkol baz alınarak elde edilen bazik ve nötr jellerin sıcaklıkla pH larının değişmesi sonucunda meydana gelen absorbans değişimleri Lamda 900 model UV-VIS-NIR spektrofotometresi ile ölçülerek termokromik özellikleri belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Termokromik, dielektrik,
Özet (Çeviri)
Thermochromic materials have gained importance, due to their extensive use in a number applications including; room thermometers, refrigerators, aquariums, textile industry, physiology and medicine, jewelry, microwave systems, production of dyes and pigments, and fabrication of fiber optical sensors. In this study, dielectric properties of doped polyvinyl alcohol films and thermochromic properties of jells have been investigated. In polyvinyl alcohol, cobalt (II) chloride and orthophosphoric acid were used as dopants. The dielectric properties of various films, which were generated by independently varying the molecular weight of polyvinyl alcohol, concentration of cobalt (II) chloride, and orthophosphoric acid, were measured by impedance spectrometry and compared. The variation of absorbance, as a result of temperature induced pH changes, in polyvinyl alcohol based basic and neutral jells, were measured by a Lambda 900 model UV-VIS-NIR spectrophotometer, and the thermochoromic properties were determined. Key Words : Thermochromic, dielectric