Trafik bilgi sistemi verileri ile Ankara ili trafik güvenliğinin incelenmesi
Investigating the traffic security of Ankara with the data of traffic information system
  1. Tez No: 212742
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, Ankara İlinde 2004 ve 2005 yıllarında meydana gelen ölümlü ve yaralamalı kazalar Coğrafi Bilgi Sistemi ile irdelenmiş ve yapılan altyapı çalışmalarının trafik güvenliği noktasındaki olumlu ya da olumsuz etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada, Ankara ilinin ana arterlerinden olan ve Ankara'yı çevreleyen Samsun Yolu, Konya Yolu, İstanbul Yolu ve Eskişehir yolunda meydana gelen kazalar kaza konum bilgileri ve tematik haritalar üzerinden incelenmiş olup, bu arterler üzerinde yapılan yol genişletme ve katlı kavşak gibi altyapı çalışmalarınının trafik kazalarına olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada farklı düzeyde yeniden düzenlenen kavşakların kesişmeli şekilde belirli tipteki kazaların artmasında etkili olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışma ile kentsel ölçekte planlanan altyapı çalışmalarının trafik güvenliği açısından yaratabileceği problemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi), Trafik Kazası, Katlı kavşak
Özet (Çeviri)
In this thesis the fatal and injury traffic accidents, occured in Ankara in the years of 2003 and 2004, were examined using Geographical Information Systems. Also the infrastructure facilities were examined in the view of their possitive and negative affects to the traffic accidents. In this study the traffic accidents occured on Eskişehir road- Istanbul road -Konya road - Samsun road, which are the arterial roads surrounding Ankara, and the location of the accidents were examined on thematic maps. Furthermore the affects of some newly done substructures like junctions and road enlargements , to the traffic accidents were examined. It has been detected that newly edited crossroads have been effective in the raise of some kind of traffic accidents .With this study it has been tried to expose the problems, which might be took place because of the infrastructure operations that have been planned in the urban scale , considering the traffic security. Key Words : GIS (Geographic Information Systems), Traffic Accident Points, Folded Crossroads