Yabancıların ikinci konut talebinin fiziksel çevreye etkisi: Dalyan örneği
The effects of foreigners' second home demands to the physical environment: Dalyan model
- Tez No: 212763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ERDOĞANARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türkiye'de ikinci konut olgusu 20. yüzyılın başlarından bu yana görülmekle birlikte, 1950'lerin sonunda farklı nitelik kazanmış, ikinci konutların niceliksel ve niteliksel sıçraması 1980'li yıllarda iyice belirginleşmiştir. 2000'li yıllara kadar yerel halkın ikinci konut talebi ön plandayken, bu yıllardan itibaren tapu kanunu ve köy kanunlarında yapılan değişikliklerle yabancıların ikinci konut talebi kıyı yerleşimlerini şekillendiren en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu süreçte tarım alanları başta olmak üzere kıyı yerleşmelerimizde, doğal, kültürel, tarihsel koruma alanları üzerindeki baskılar artmıştır. Bu baskının en fazla hissedildiği yerleşimlerden biri de ÖÇK alanı içinde yer alan Dalyan yerleşimidir. Bu çalışmanın amacı; doğası, iklimi, tarihi ve kültürel değerleri, hassas zonları ile ön planda olan Dalyan yerleşmesinde yabancıların ikinci konut talebinin özellikle fiziksel çevreye etkisinin irdelenmesidir. Anahtar Kelimeler : Turizm, İkinci konut, Dalyan, Türkiye, Fiziksel çevre, Yabancıların ikinci konut talebi
Özet (Çeviri)
Although, second homes have been seen in Turkey since the beginning of 20. century, it took a different turn at the end of 1950 and became clearly quantatively and evident qualitatively by 1980s. Until the 2000s natives second home demand was prominent however from these years on, by the changings of title deed and village laws, the foreigners second home demands are the most important factors shaping the cost settlements. In this process, the pressures at Turkish coastal settlements over the natural, cultural and historical defense areas, especially on the agricultural areas are increased. This pressure was mostly felt in Dalyan settlement where is in Private Environment Defense area. The aim of this study is; to investigate the effect of foreigners? second home demands to the especially physical environment in Dalyan settlement which is important with its nature, climate, history and cultural values and sensitive zones. Key Words : Tourism, Second homes, Dalyan, Turkey, Physical environment, Foreigners? second home demands