RFPIC mikrodenetleyici ve uygulamaları
RFPIC microcontroller and applications
- Tez No: 212764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalısmada mikrodenetleyicilerin, özelliklede PIC Mikrodenetleyicilerin genel olarak incelenmesinden sonra PIC Mikrodenetleyici ailesinin kronolojik gelismesi ve son üyelerinden RFPIC, RFPIC alıcı ve verici modülleri ile RFPIC Gelistirme ve Uygulama Takımı detaylı olarak incelenmistir. ncelenen ürünlerin sagladıgı faydalar, kullanım alanları, getirdigi yenilikler ve kolaylıklar anlatılmıstır. Bu ürünlerin pratik uygulamasına örnek teskil etmesi için 3 adet adım motorunun uzaktan, kablosuz olarak kontrol edilebilirligi gösterilmistir. Kontrolün saglanabilmesi için gerekli yazılım gelistirilmis ve RFPIC üzerine yüklenmistir. Söz konusu kontrol, motor seçimi ile saga ve sola dönüs kontrolünü kapsamaktadır. Bu pratik uygulamada incelenen RFPIC, RFPIC alıcı ve verici modülleri, RFPIC Gelistirme ve Uygulama Takımı ile adım motorlarının her birinin kullanımı basarılı bir sekilde gerçeklestirilmistir. Aynı zamanda bu motor kontrolünün kullanım alanına örnek olabilmesi için kullanılan motor kontrol ve sürme devrelerine ek olarak kamera kontrol devresi dizayn edilmis, bu devre aracılıgı ile motorların üzerine yerlestirilen kameraların farklı alanları takip etmesi uzaktan kumanda ile kontrol edilmistir. Bütün devreler birbiri ile uyumlu çalısır hale getirilmistir. Tüm sistem çalısırken motorlar ayrı ayrı seçilebilmekte, seçilen motorun saga ve sola yön kontrolü yapılabilmekte ve aynı zamanda seçilen motorun üzerindeki kameranın aldıgı görüntünün monitörden izlenebilmesi saglanmaktadır. Çalısmanın üzerindeki ölçme ve deneyler sonucunda yapılan çalısmanın basarılı oldugu görülmüstür. Yapılan çalısmalar ile ilgili önemli hususlara sonuç ve önerilerde deginilmistir. Anahtar Kelimeler :RFPIC, RFPIC12F675, RFPIC Uygulama Takımı, adım motor kontrolü, kamera kontrolü
Özet (Çeviri)
In this thesis microcontrollers and specially PIC controller and its chronologic progress have been examined. In the practical study the latest versions RFPIC, RFPIC receiver and transmitter modules and RFPIC development and application kit are presented in detail. The uses, novelty and simplicity were given. In the application three stepper motorsa re remotely wireless controlled. For realising the control, a software is prepared and loaded. The control covers the selection of wanted motor and their rightwise and leftwise rotation. In this work RFPIC receiver and transmitter modules and use of each motor are succesfully achieved. At the same time to model the place of the use and remote control of the motor, a camera control system is designed and used to observe the area swept by the cameras placed on the monitor bodies. The operational harmony is managed among the units used. The successful operation of the work observed using a series of tests and measurements. The important points dealing with the work conducted were also given in the Results and Suggestions. Key Words : RFPIC, RFPIC12F675, RFPIC development kit, stepper motor control, camera control