Mesleki teknik eğitimde toplam kalite yönetimi ve Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi uygulamaları
Total quality management in vocational and technical education and application at Turkish Telecommunication Anatolian Technical High school
  1. Tez No: 212772
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısmada Toplam Kalite Yönetiminin kurum ve kuruluslarda uygulanması konusu ve tarihsel gelisimi ile egitimde kalite anlayısı irdelenmistir. Ayrıca, Egitimde Toplam Kalite Yönetimi (TKY) kapsamında mesleki ve teknik egitim kurumlarında TKY uygulamasının nasıl anlasılması ve uygulanması gerektigi üzerinde durulmus ve Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi'nde yapılan uygulamalar yorumlanmıs ve adı geçen egitim kurumunun dökümanları ekte sunulmustur. Çalısma ticari isletmelerde kalite ve müsteri memnuniyetini baz alan yönetim biçiminin, mesleki ve teknik egitim kurumlarında mevzuat dahilinde uygulanabilecegini ve bu baglamda, toplumda, mesleki ve teknik egitim alan kaliteli ve kalifiye ara teknik eleman ihtiyacının en iyi biçimde karsılanabilecegini savunmakta ve örneklemektedir. Hazırlık asamasında, kaynakçada belirtilen yerli ve yabancı uzmanlar ve TKY planlamacıları ile uygulayıcıları tarafından yazılan kitap ve makaleler taranmıs, Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi'nde yapılan uygulamalar degerlendirilmistir. Bilim Kodu : 708.2.131 Anahtar Kelimeler : Toplam Kalite Yönetimi, Mesleki ve Teknik Egitim
Özet (Çeviri)
In this study, the application of Total Quality Management in institutions and the historical development of it and the quality in education was studied. In addition, the application and mantality of Total Quality Management (TQM) in education in vocational and technical high schools was examined. The application of TQM in Turkish Telecommunication Anatolian Technical High and the documents related to the application in this school were organized and attached to the study. The study claims and illustrates that this management type which is based upon quality in education and the satisfaction of customer in trading companies can be applied to vocational and technical high schools and in this respect, the need of qualified technicians in the society would be fulfilled. At the preparation period, the articles and the books written by the referenced authors and specialists are scanned and the application of TQM in Turkish Telecommunication Anatolian Technical High School is evaluated. Science Code : 708.2.131 Key Words : Total Quality Management, Vocational and Technical Education