Zeki saldırı tespit sistemleri incelenmesi, tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Analysis, design and implementation of intelligent intrusion detection systems
  1. Tez No: 212773
  2. Yazar: ESRA NERGİS GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, bilgi ve bilgisayar güvenliğini sağlamak için geliştirilen araçlardan birisi olan saldırı tespit sistemleri (STS) incelenmiş, STS geliştirmek için kullanılan yöntemler araştırılmış, yapılan STS çalışmaları gözden geçirilmiş ve geliştirilen STS'ler tanıtılmıştır. Bu çalışmanın ana konusu olan zeki STS'ler üzerine detaylı bir inceleme yapılmış ve karşılaştırmalı olarak farklılıklar sunulmuş, elde edilen sonuçlar neticesinde zeki bir STS geliştirilmiştir. Yapay sinir ağı (YSA) ile geliştirilen STS uygulamaları çalışma kapsamında araştırılmış, STS'lerin uygulanması sırasında kullanılan veritabanları incelenmiş ve KDD'99 veritabanı kullanılarak YSA tabanlı zeki bir STS çalışması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen STS'lerin başarı kriterleri üzerinde durulmuş ve bu başarı kriterlerine göre önceki çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırma, inceleme ve değerlendirme çalışmalarından yola çıkarak bu tez kapsamında geliştirilen yazılımlar ve sunulan önerilerin, ülkemizde bilgi ve bilgisayar güvenliği konusunda yapılacak çalışmalara büyük katkılar sağlaması ve yeni ufuklar açması beklenmektedir. Anahtar Kelimeler Saldırılar, saldırı tespiti, saldırı tespit sistemleri (STS), zeki STS, saldırı tipleri, saldırı veri kümesi, yapay sinir ağı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intrusion detection systems (IDSs) which are important tools for providing information and computer security were analyzed, the methods used in developing IDSs were reviewed, the studies on IDS?s were revised, and an intelligent IDS was developed and introduced in this thesis. A detailed analysis about the intelligent IDSs, was presented and these IDSs were compared to the classical IDSs. In the light of those, an intelligent IDS was developed in this study. In this study, an intelligent IDS based on artificial neural network (ANN) was introduced. The database used in developing and testing IDS applications was also reviewed. The intelligent IDSs using KDD?99 database were also focused on. The developed IDS was also tested and compared to the available IDSs. According to the reviews, the evaluations and the experiences gained on IDSs during this study, it can be concluded that this study might contribute to improve the studies on information and computer security being done in near future and bring more awareness and perceptions to the security issues. Key Words Intrusions, intrusion detection, intrusion detection systems (IDS), intelligent IDS, intrusion types, intrusion data set, artificial neural network.