Alümina takviyeli alüminyum matrisli kompozit malzeme üretimi ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Production of Al2O3 reinforced aluminum based composite materials and investigation of their mechanical properties
  1. Tez No: 212775
  2. Yazar: VEDAT ŞAHİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada toz metalurjisi üretim yöntemi kullanılarak, değişik oranlarda (%5, %10 ve %15) Al2O3 içeren alüminyum matrisli toz-metal kompozit malzeme üretilmiştir. Al-Al2O3 karışım tozlar değişik sürelerde (1, 2, 3 ve 4 saat) yüksek enerjili atritörde yapılan karıştırma ile elde edilmiştir. Elde edilen karışım tozlardan 800 MPa presleme basıncı altında standart çapraz kırılma numuneleri ( 6,35x12,7x31,7 mm ) üretilmiştir. Presleme sonrası numuneler 650 °C'de 4 saat süre ile argon gazı ortamında tüp fırında sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin yoğunluk, sertlik ve çapraz kırılma mukavemetleri ölçülerek kompozit malzemelerin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca optik ve SEM mikroskop çalışmaları ile de mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar adritörde karıştırma süresinin artmasıyla Al2O3'nın Al matris içerisinde daha homojen olarak dağıldığını göstermektedir. Al ve Al2O3'nın birbiri içerisindeki homojen dağılımı kompozitin mekanik özelliklerinde artış sağlamıştır. Anahtar Kelimeler : Alüminyum, Al2O3, Kompozit, Yüksek enerjili atritöt, Mekanik Özellikler
Özet (Çeviri)
In this study, aluminum based composite materials containing 5%, 10% and 15% wt Al2O3 were produced by using powder metallurgy technique. Mixing process was conducted in a high-energy attritor for various durations up to 4 hours. Mixed powders were then compacted under 800 MPa pressure to produce standard transverse rupture block specimens with dimension of 6.35x12.70x31.70 mm. Specimens were then sintered at constant temperature of 650 °C for 4 h under argon atmosphere in a tube furnace. The mechanical properties of the composite specimens were determined by measuring the density, hardness and transverse rupture strength values. Microstructures were also investigated by using optical and scanning electron microscopes. The results showed that, more homogenous dispersion of Al2O3 was obtained in Al matrix with increasing the mixing time in attritor. As a result of homogenous dispersion of Al2O3 particles in Al matrix resulted in an increase in mechanical properties of composite samples. Key Words : Aluminum, Al2O3, Composites, High energy attritor, Mechanical Properties