Biyodizel üretimi ve katkı maddelerinin yakıt özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Biodiesel production and researching the effect of the additive materials on the fuel characteristics
- Tez No: 212774
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalısmada, ayçiçegi yagı-palm yagı karısımından transesterifikasyon yöntemiyle biyodizel elde edilmis ve organik katkı maddeleri olan ve ticari olarak kullanılan DND'nin (donma noktası düsürücü), BHT'nin (oksidasyon kararlılıgı düzenleyici) ve Winflow M-05'in (soguk filtre tıkanma noktası düsürücü) yakıt özellikleri üzerine etkileri incelenmistir. NaOH katalizörlügünde biyodizel üretimindeki reaksiyon kosulları, 60±2 ºC reaksiyon sıcaklıgı, kütlece %30 alkol/yag oranı ve 1 saat reaksiyon süresi olarak belirlenmistir. Ayrıca deneylerde karsılastırma yapabilmek için kanola yagısoya yagı karısımından elde edilen biyodizel üzerine BHT'nin ve Winflow M- 05'in etkileri de incelenmis ve ayçiçegi yagı-palm yagı biyodizeline göre daha iyi sonuçlar elde edilmistir. Deneysel çalısmada, kütlece %0,15 oranında DND katkı maddesi içeren ayçiçegi yagı-palm yagı biyodizelinin akma noktasının -27 ºC'a kadar düstügü tespit edilmistir. Ayrıca DND katkı maddesinin, biyodizelin viskozitesini ve alevlenme noktasını pek fazla degistirmedigi, oksidasyon kararlılıgını ise 1 saatten 3,2 saate kadar arttırdıgı tespit edilmistir. BHT, ayçiçegi yagı-palm yagı biyodizelinin oksidasyon kararlılıgını 1 saatten 5 saate çıkarırken, kanola yagı-soya yagı biyodizelinin oksidasyon kararlılıgını 6,2 saatten 10,01 saate çıkarmıstır. Ayçiçegi yagı-palm yagı biyodizeli için katkı maddelerinin (DND ve Winflow M-05), soguk filtre tıkanma noktası üzerinde iyilestirici bir etkisi görülmemistir. Fakat Winflow M-05, kanola yagı-soya yagı biyodizelinin soguk filtre tıkanma noktasını -15 ºC'dan -20 ºC'a düsürmüstür. Anahtar Kelimeler : Biyodizel, katkı maddeleri, alternatif enerji kaynakları
Özet (Çeviri)
In this study, biodiesel was obtained with the blend of sunflower oil-palm oil by transesterification method and effects of DND (freezing point depressant), BHT (oxidation stability regulator) and Winflow M-05 (cold filter plugging point depressant) which are organic additive materials and are used as commercial, were researched on fuel characteristics. 60±2 ºC reaction temperature, 30% of methanol/oil mass rate and 1 hour reaction process were determined as reaction conditionals at producing biodiesel by catalysing NaOH. In addition, for making comparison in experiments, effects of BHT and Winflow M-05 on biodiesel which was obtained with the blend of canola oil-soybean oil were researched and it was obtained better results than sunflower oil-palm oil biodiesel. In the experimental study, it was fixed that the pour point of sunflower oil-palm oil biodiesel which contains in 0,15% of DND additive material mass rate decreased to -27 ºC. Moreover, DND additive material did not change the viscosity and the flash point of biodiesel too much, but it was determined that it increased the oxidation stability of biodiesel from 1 hour to 3,2 hours. While BHT increased the oxidation stability of sunflower oil-palm oil biodiesel from 1 hour to 5 hours, it increased the oxidation stability of canola oil-soybean oil biodiesel from 6,2 hours to 10,01 hours. It wasn?t seen that additive materials (DND and Winflow M-05) had an improving effect on the cold filter plugging point for sunflower oil-palm oil biodiesel. But Winflow M-05 decreased the cold filter plugging point of canola oil-soybean oil biodiesel from -15 ºC to -20 ºC. Key Words : Biodiesel, additive materials, alternative energy resources