AES şifreleme algoritmasının modellenmesi
The modelling of AES encryption algorithm
  1. Tez No: 212776
  2. Yazar: MELEK DİRAYET BAŞKÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, kriptoloji bilimine ait terminoloji ve bilimin tarihçesi, elektronik tehditler, bilgi güvenliği unsurları, kriptoanalitik ataklar, kripto sistemler ve kriptografik protokoller hakkında genel bilgiler verilmiş, kripto sistemler, simetrik (gizli anahtarlı) ve asimetrik (açık anahtarlı) sistemler olmak üzere iki bölüm halinde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra, günümüzde bir standart olarak kabul gören ve hemen hemen bütün yazılım ve donanım tabanlı kriptografik uygulamaların ayrılmaz bir parçası olarak yer alan, AES blok şifre algoritmasının matematiksel temelleri ve yapıtaşları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca algoritmanın farklı modlarda çalışabilen, dosya ve metin tabanlı şifreleme ve deşifreleme imkanı sağlayan bir modellemesi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu modellemede programlama dili olarak C++ seçilmiştir. Anahtar Kelimeler : AES, kriptografi, sayılar teorisi, blok şifre
Özet (Çeviri)
In this study, followed by the general information given on terminology and science history related to cryptology, electronic threats, information security facts, cryptanalytic attacks, crypto systems and cryptographic protocols; crypto systems have been taken in detail as two parts: symmetric (secret key) and asymmetric (public key) systems. In addition, mathematical basics and structures of AES block cipher algorithm, that is nowadays not only accepted as a standard but as an inseparable part of almost all software and hardware based cryptographic applications, have been discussed in detail. Furthermore, a modelling of this algorithm, which operates in different modes and gives permission to the use of file and text based encryption and decryption, has been implemented. In this modelling, C++ was chosen as the programming language. Keywords : AES, cryptography, number theory, block cipher