Fiber optik grating sensörler
Fiber optic grating sensors
  1. Tez No: 212778
  2. Yazar: GÜNİZ ALTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde, saglık kuruluslarında EKG ölçme ve takip etme islemi her hastanın basında bulunan bir cihaz ile yapılmakta, sadece o andaki grafik görüntülenebilmektedir. Hasta basına bir cihaz kullanıldıgı için yüksek bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Bu projede, FBG tabanlı bir sensör ile hastaların EKG sinyalini ölçtükten sonra fiber optik ortama aktaran, bu optik sinyali de bir optik haberlesme agı üzerinden merkezi bir kontrol ünitesine (bilgisayar) gönderen sistemin tasarımı yapılmıstır. Kontrol ünitesi ise demodülatör yardımıyla elektrik sinyale dönüstürülen optik sinyali bir veri yakalama kartı (data acqusition card) ile örnekleyip EKG sinyallerini ani olarak görüntüleyebilecek, ayrıca bu bilgiler ile bir veri tabanı olusturabilecektir. Kontrol ünitesi de MATLAB kullanılarak simüle edilmistir. Ancak bu tez çalısmasında yapılan simülasyon esnasında uygulamadaki kolaylıgından dolayı sinüs sinyali kullanılmıstır. Gerçek uygulamada EKG sinyali kullanılacaktır. Bu proje yardımıyla EKG takip agları olusturulabilecek, gerektiginde yeni teknolojiyle senkronizasyonu saglanabilecektir. Ayrıca olusturulabilecek merkezi bir veritabanı ile bir insanın hayatı boyunca kalp saglıgı durumu takip edilebilecektir. Anahtar Kelimeler : FBG, sensör, FBG sensör agı, optik haberlesme agı.
Özet (Çeviri)
Today in health centers, the process of measuring and tracking ECG signals of the patients happens to be by the help of the devices at each patient`s room. These high priced devices cost much since one device per patient needed. In this project, a design is made for the system which transports the ECG signals to the fiber optic media after measuring, and transmits this optical signals to a central control unit (computer) via an optical communication network. Control unit samples the electrical signals which is obtained by demodulation, by the help of a data acquisition card. So these signals can be tracked and saved to create a database. Control unit is simulated using MATLAB. But during the simulation is done in this thesis work, sinusoidal signal is used instead of ECG signal because of its easiness in practice. In real application ECG signal will be used. By the help of this project, the health centers will be able to provide and modernize ECG tracking networks without dependance to abroad. In addition, it is possible to track a person`s cardiological health during his/her life by the help of a central database that can be obtained. Key Words : FBG, sensor, FBG sensor network, optical network.