Silis dumanı katkılı kerpiçlerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical and mechanical properties of silica fume blended adobes
- Tez No: 212779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA DORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu arastırmada, Antalya Etibank Elektrometalurji sletmesinde atık malzeme olarak çıkan silis dumanı degerlendirerek, çevre kirliligini engellemek ve kerpiç malzemesi karısımına, belirli oranlarda katılarak, kerpiçlerin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıstır. Kerpiç üretiminde, Çorum Baglar mevkii insaat sahasından ?TS 1901? nsaat Mühendisliginde Sondaj yolları ile örselenmis ve örselenmemis numune alma yöntemlerine uygun olarak alınan killi toprak kullanılmıstır. Kerpiç topragına, kütlece %0, %5, %10, %15, %20, %25 oranında silis dumanı eklenmis ve saman ile karıstırılarak, kerpiç üretilmistir. Üretilen numuneler üzerinde, birim hacim agırlık deneyi, basınç dayanımı deneyi, suya dayanıklılık deneyleri yapılmıstır. lave edilen silis dumanı oranlarındaki degismenin kerpiçler üzerindeki mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi degerlendirilmistir. Sonuç olarak, silis dumanı ilave edilmesinin, numuneler üzerinde gerçeklestirilen bütün deneylerde olumlu sonuç verdigi görülmüstür. Anahtar Kelimeler : Silis Dumanı, Kerpiç, Toprak
Özet (Çeviri)
In this study, silica fume which comes out from Antalya Etibank Electrometallurgy Managing as a waste material is evaluated and, certain proportion of silica fume is used in adobe mixture. The environmental pollution is prevented by using silica fume in these adobe. Mechanical and physical characteristics of these produced adobe are researched. Clayey soil which is taken from Corum Baglar location?s construction field and, is suitable for `TS 1901 : Drilling methods in civil engineering for disturbed and undisturbed sample taking? is used in these adobe production. The adobe are produced from mixture of adobe soil , hay and different mass proportion of silica fume (%0, %5,%10,%15,%20,%25). The unit volume-weight experiment, the water resistance experiment and, the pressure resistance experiment are made on these produced samples. Mechanical and physical characteristics of these adobe are researched for different proportion of silica fume and finally, it has observed that silica fume addition has a positive result on all the experiment done. Key Words : Silica Fume, Adobe, Soil