Yakalanan ekstazi tabletlerinin nitel, nicel ve kaynak belirlemesinde kullanılan analiz yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of the analytical methods used for the qualitative, quantitative analysis and source determination in the seized ecstasy tablets
- Tez No: 212780
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tüm dünyada uyarıcı etkili yasadışı sentetik tabletlerin üretimi her geçen gün hızla artmaktadır. Bununla birlikte sentetik tabletlere konulan maddelerin çeşitliliği ve miktarları da değişmekle birlikte aktif maddelerin sentez yolları da çok çeşitlilik göstermektedir. Bunun sonucu olarak tabletlerin üretimden kullanıma kadar olan kaynaklarını belirlemek kaçınılmaz olmuştur. Tez kapsamında tabletlerde en çok kullanılan aktif maddelerin üretim mekanizmaları ara ve yan ürünleri ile birlikte sunulmuştur. Bu ara ürünler, yan ürünler ve aktif maddeler yasadışı tabletlerin kaynağının belirlenmesinde önemli rol oynar. Sentetik tabletlerin aktif maddelerinin tabletleme aşaması, üretim yolu, eklenen katkı maddeleri, dolgu maddeleri, oluşan ara ve yan ürünler ile içeriğinde bulundurdukları metalik safsızlıklar tabletlerin kaynağını belirlemede tez çalışmasında kullanılan unsurlardır. Bahsedilen unsurları belirlemek için dolgu maddelerini belirlemede, özütleme işlemi ve doğrudan FT-IR spektrumları alınarak değerlendirme yapılmıştır. Bunun yanında üretim aşamasında oluşan ara ürün, yan ürün ve son ürünleri belirlemek için tez kapsamında geliştirilen GC-MS yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca tabletlerin içerdikleri aktif ve katkı maddelerinin nicel analizlerinin yapılması amacı ile GC'den faydalanılmıştır. Tabletlerin içerdikleri metalik safsızlıkların belirlenmesi için nitrik asit ile mikro dalgada çözülerek hazırlanan tablet çözeltilerinin analizleri ICP-OES cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonuçlarında bazı tabletlerde bor metalinin görülmesi, üretiminde soğuk yöntem olarak adlandırılan ve NaBH4'ün indirgen olarak kullanıldığını göstermiştir. Ayrıca sentez aşamasında katalizör olarak yaygın biçimde kullanılan Pt'den kaynaklanan Pt kalıntılarını belirlemek için ise örneklerin XRF analizleri yapılmıştır. Pt içeren tabletlerde B bulunmayışı farklı sentez yolunun kullanıldığını desteklemektedir. Belirlenen fiziksel ve kimyasal analiz sonuçların, yakalanan tabletlerin trafik ağının belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Ekstazi, MDMA, Uyuşturucu madde, Amfetamin.
Özet (Çeviri)
The production of illegal synthetic tablets with stimulant properties has been increasing rapidly from day by day in the world. Furthermore, the variation and amounts of the substances put into the synthetic tablets have been changing as well. Methods for synthesis of active substances used in the illegal synthetic tablets show an enormous variation. Moreover, the determination of the source of the tablets has become an absolute necessity . In this thesis, the production mechanisms of the most widely used active substances together with the intermediates and by-products were presented. The intermediates, by-products and active substances play an important role in the investigation of the source of the illegal tablets. The procedure of tabletting, production method, additives, adulterants, intermediates and by-products and metal impurities in the contents of the active substances of the synthetic tablets are used to determine the sources of the tablets in this research. In order to establish the above mentioned factors the amount of adulterents was evaluated by the extraction and directly taking the FT-IR specta and the extraction . Moreover, GC-MS has been used by the extraction of the tablets at various pH values for the determination of by products and the synthetic mechanism of the finished products . Furthermore, GC was employed for the quantitative analysis of the additives and active substances in the tablets. The ICP-OES system has been used to determine the metallic impurities in the tablets digested in microwave by the nitric acid. The appearence of boron in the analysis of some tablets shows that cold method and NaBH4 has been employed . In addition, XRF analysis of the powder samples was carried out to determine the Pt residue resulting from the wide use of Pt as a catalyst in the synthesis. The fact that boron has never been found in the tablets which contain Pt supports this preposal. The physical and chemical data obtained can be used for the determination of the source of the seized tablets. Key Words : Ecstasy, MDMA, Drug, Amphetamine.