Tavuk karkaslarından izole edilen Staphylococcus'ların virülans faktörleri ve antibiyotik dirençliliği
Virulance factors and antibiotic resistance of staphylococcus isolated from chicken carcasses
- Tez No: 212784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısmada, Ankara'da özel sektöre ait bir tavuk isletmesinin kesimhanesindeki tavuk karkaslarının 2 farklı asamasının gögüs, boyun ve kanat kısımlarından alınan örnekler materyal olarak kullanılmıstır. Alınan 210 materyallardan S.aureus ve Koagülaz Negatif Staphylococcus (KNS) izolasyonu ve identifikasyonu yapılarak, çesitli virülans faktörleri ve antibiyotik dirençlilikleri arastırılmıstır. Kesimin tüy yolunduktan sonraki asamasında gögüs, boyun ve kanat kısımlarından sırasıyla %26,9, %42,3, %30,7 , paketleme öncesi asamasından ise gögüs, boyun ve kanat kısımlarından sırasıyla %30,4, %39,1, %30,4 oranında S.aureus izole ve identifiye edilmistir. zole edilen S.aureus suslarının; %100 tüp koagülaz pozitif, %96,6 mannitolü fermente ettikleri, %100 hemoliz olusturmaları, %84,7 sarı ve %15,2 beyaz pigment olusturdukları, %81,3 DNase pozitif, %62,7 TNase pozitif, %92,3 protein-A'a sahip oldukları, %96,6 slime faktör olusturdukları saptanmıstır. zolatlar, penisiline %69,4, oksasiline %50,8, gentamisine %41,5, klindamisine %37,2, seftazidime %33, sefakolara %22, eritromisine %13,5, seftriaksona%7,6, tetrasikline %5, ofloksasine %4,2, kloramfenikole%4,2, sefalotine %3,3, siprofloksasine %3,3 oranında dirençli olarak bulunmustur, novobiosine ve vankomisine karsı direnç gözlenmemistir. Sonuç olarak, çalısılan tavuk karkaslarının gögüs, boyun ve kanat kısımlarından izole edilen S.aureus sıklıgı, isletmedeki sanitasyon ve hijyen kurallarına uyulmadıgını göstermektedir. Ayrıca S.aureus'taki virülans faktörlerinin varlıgı ve çoklu antibiyotik direncinin tespit edilmesinin halk saglıgı açısından önemli oldugu ve gerekli kontaminasyon tedbirinin alınması gerektigi ortaya konulmustur. Anahtar Kelimeler : Staphylococcus, tavuk karkası, virülans faktörleri, antibiyotik dirençliligi
Özet (Çeviri)
In this study, samples taken from breast, neck and wing part of chicken carcasses in two different stages of slaughter, in Private Chicken Slaughterhouse in Ankara were used as a material. S. aureus and coagulase negative Staphylococci from collected carcasses materials were isolated, identified and searched virulence factors and determined antibiotic-resistance in these materials. After the feather plucking stage of the slaughter, in the breast, neck and wing parts of carcasses at the rate of 26,9%, 42,3%, 30,7%, before packaging stage at the rate of, 30,4%, 39,1%, 30,4 % S.aureus were isolated and identified respectively. In those S.aureus isolates 100% coagulase (+), 100% hemolysis (+) 96,6% slime (+), 96,6% mannitol fermentation (+), 92,3% protein A (+), 84,7% yellow pigment (+) and, 15,2% white pigment (+), 81,3% DNase (+), 62,7 % TNase (+), were determined. While isolates of S. aureus were resistant to the rate of 5% tetracyline, 69,4% penicillin, 41,5% gentamicin, 37,2% clindamycin , 33% ceftazidime, 4,2% ofloxacine, 3,3% cefalothine, 3,3% ciprofloxacine, 7,6% ceftriaxon, 13,5% erytromycine, 50,8% oxacillin, and 4,2% chloramphenicole, novobiosine and vancomycine resistance were not found. In conclusion, the density of S.aureus at the breast, neck and wing part of chicken carcasses show that in the chicken company, hygiene and sanitation rules are not applied. Besides, existence of virulence factors and determination of high level antibiotic resistance shows the necessity of taking preventive measure for health of human. Key Words :Staphylococcus, poultry, virulance factors, antibiotic resistance