Devir-daim pompasının güneş pili ile tahrik edilerek, güneş enerjili sıcak su hazırlama sisteminin deneysel incelenmesi
Experimental examination of operating cycle pumps with solar batteries in solar panel water heating systems
- Tez No: 212785
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısmada, günes enerji sistemlerinin dam ve çatılarda olusturmus oldukları görüntü kirliligini gidermek ve bu sistemde kullanılan devir-daim pompasının elektrik ihtiyacını günes pilleri ile günesten elde edilmesi konusunda arastırmalar yapılmıstır. Arastırmalarda insanlık için önemli olan elektrigin üretilmesinde alternatif yöntemden bahsedilmistir. Arastırmalar sonucunda dam ve çatılarda görüntü kirliliginin giderilecegi ve bu sistem de kullandıgımız devir-daim pompasının elektrigini günesten üreterek çok ekonomik ve senelerce kullanabilecegimiz bir sistem olusturabilecegi sonucuna varılmıstır. Ayrıca günesin, sadece sıcak su ihtiyacını karsılaması yanında yeni teknoloji günes pilleri ile ihtiyaç duyulan elektrigin üretilerek damlardaki görüntü kirliliginin önlenmesinde basarılı bir sekilde kullanılabilecegi tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler : Günes, Günes Enerjisi, Günes Pilleri, Sıcak Su Hazırlama
Özet (Çeviri)
In this study, several researches made for decreasing the visual pollution caused by solar panel water heating systems at the roofs and housetops and another aim of the paper is producing the electricity needed by the cycle pumps in the solar panels with solar batteries. Alternative ways of producing electricity, which is an important need of mankind, is also mentioned in the paper. According to the researches, visual pollution at the housetops and roofs can be decreased and by producing the electricity needed by the cycle pump, more durable and economic systems can be generated. Besides, according to this paper, solar energy is not only used for heating the water, but also can be used for producing the electricity needed by the heating system at the solar panel water heating systems and decreasing the visual pollution at the roofs and housetops. Key Words : Sun, Solar Energy, Solar Cell, Hot Water Preparation