Bir imalat sisteminin yerleşim düzeninin iyileştirilmesi: Bir benzetim çalışması
Improvement of a production system machine layout: A simulation study
  1. Tez No: 212791
  2. Yazar: SALUR EŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez ile MAPSAN firmasında makine yerleşiminin yeniden düzenlenmesi ve çeşitli iyileştirmelerin imalat sisteminin performansına etkileri incelenmiştir. Makine yerleşimi, tesis içerisindeki mamul ve hizmet üretiminde kullanılan işgücü, malzeme, makine ve teçhizat gibi fiziksel kaynakların istenen kapasite ve maliyet koşullarını sağlayarak en verimli bir şekilde üretimin yapılacağı alan üzerinde yerleştirilmesidir. Öncelikli olarak mevcut sistem ARENA paket programı ile modellenmiş ve modelin çıktıları ile 2007 yılında gerçekleşen değerler karşılaştırılarak kurulan modelin sağlaması yapılmıştır. Ardından LayOPT ile elde edilen yeni yerleşim düzeni ve çeşitli iyileştirmeler sonucunda geliştirilen sistem ARENA' da yeniden modellenmiş ve iyileştirmelerin performansa etkisi belirlenmiştir. MAPSAN' da yerleşim düzeninin iyileştirilmesi ve tezgâh sayılarının yeniden belirlenmesi belirgin bir iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the affect of improvements in machine layout and the numbers of machines at MAPSAN factory are analyzed. Machine layout is placement of all resources including machines, equipment, work-force to minimize material handling cost. The existing manufacturing system is modelled using ARENA simulation software and the accuracy of the model is tested with the actual data belonging to the year 2007. Then a new layout is developed using LAYOPT software and other improvements are also applied. The new performance values are calculated by applying ARENA again. Considerable improvements in performance values are observed with the proposed changes in the manufacturing system.