Bazı geçiş metal(II) klorür komplekslerin yapısal ve spektroskopik parametrelerinin Gaussian 03 programı ile incelenmesi
Determination of structural and spectroscopic parameters of some transitions metal(II) chlorides by using gaussian 03W program
- Tez No: 212793
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETBu çalışma M(II)X2 [M=Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg; X=Cl] molekülleri ve MXn [M=Zn, Cd, Hg; X=Cl, Br; n=3, 4] komplekslerinin en kararlı yapılarını Gassian 03W programı ile MPW1PW91/gen(Cl:6-31g(2df) M:sddall ve sdd) metodu kullanılarak hesaplanmasını içermektedir. Elde edilen moleküllerin kararlı haldeki (en düşük enerji düzeyindeki) geometrik optimizasyonları yapılarak, bağ uzunlukları, bağ açıları ve titreşim frekansları ve bu titreşim frekanslarına ait İnfrared ve Raman şiddetleri belirlenmiştir. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the molecular structure of M(II)X2 [M=Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Hg; X=Cl] molecules and MXn [M=Zn, Cd, Hg; X=Cl, Br; n=3, 4] complexes at the global minimum have been calculated using the MPW1PW91/gen(Cl:6-31g(2df) M:sddall, sdd) metod implemented the Gaussian 03W program. Based on these structure the geometric (bond length, bond angle) and the vibrational (wavenumbers of normal modes and their İnfrared , Raman İntensities) parameters and some other molecular properties have been determined. The calculated values have been compared with the experimental ones.