Piridin türevi oksim ligandları ve bazı aminoasitler ile karışık ligandlı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mixed-ligand transition metal complexes with piridine derivatives oxime ligands and some amino acids
- Tez No: 622306
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Friedel-Crafts açilasyonuna göre alüminyum klorür varlığında kloroasetil klorürün bifenil ile reaksiyonundan 4-(kloroasetil)bifenil hazırlandı. 4-Bifenilhidroksimoil klorür, 4-(kloroasetil)bifenilin, kuru HC1 gazı varlığında izopentil nitrit ile reaksiyonu sonucu elde edildi. Oksim ligandları, 4-bifenilhidroksimoil klorür ve piridin türevlerinin kondenzasyon reaksiyonundan sentezlendi. Bu oksim ligandları L-fenilalanin, L-sistein amino asitleri ve metal(II) (M: Cu2+, Co2+, Ni2+) asetat tuzları ile reaksiyona sokularak karışık ligandlı kompleksler elde edildi. Sentezlenen komplekslerin yapıları elementel analiz, FT-IR, 13C-NMR ve 1H-NMR, ICP-MS, molar iletkenlik ve manyetik suseptibilite ölçümleri ile birlikte karakterize edildi. Bileşiklerin termal özellikleri TG/DTA analizleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-(chloroacetyl)biphenyl was prepared from the reaction of chloroacetyl chloride with biphenyl in the presence of aluminium chloride according to Friedel-Crafts acylation. 4-Biphenylhydroximoyl chloride was obtained by reacting 4-(chloroacetyl)biphenyl with isopentyl nitrite in the presence of dry HCl gas. Oxime ligands were synthesized from the condensation reaction of 4-biphenylhydroximoyl chloride and pyridine derivatives. These oxime ligands were reacted with L-phenylalanine, L-cysteine amino acids and metal(II) (M: Cu2+, Co2+, Ni2+) acetate salts to obtain mixed ligand complexes. The structures of the synthesized complexes were characterized by elemental analysis, FT-IR, 13C-NMR and 1H-NMR, ICP-MS, molar conductivity and magnetic sussepuability measurements. Thermal properties of the compounds have been investigated with TG/DTA analyses.