Uzman sistem kullanarak iki boyutlu izdüşümlerden katı modeller oluşturma
Solid model reconstruction from 2D projections using expert system
  1. Tez No: 212797
  2. Yazar: İSMAİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tezde, tek görünüşle ifade edilen dönel simetrik, iki ve üç görünüşle ifade edilen silindirik ve prizmatik parçaların katı modellerini oluşturan bir çalışma tanıtılmaktadır. Çalışmada bu iki farklı işlem bir arada ele alınmaktadır. Dönel simetrik parça oluşturma algoritması dönel simetrik model alanı belirleme ve model alanının kendi ekseni etrafında döndürülmesi ile katı model oluşturma aşamalarından meydana gelir. İki ve üç görünüşle ifade edilen parçalarla ilgili katı model oluşturma algoritması ise prizmatik ve silindirik parçaları işleme alır. İşlem adımları; düzlemsel ve silindirik bölgelerden model alanları oluşturma, model alanlarından ana ve temel katılar oluşturma, görünüş bölgelerinde boolean operasyonları ile ön katılar oluşturma daha sonra ön katıların hacimsel kesiştirilmesiyle katı model oluşturmadır.Bu algoritmalar Visual BASIC ve VisualLISP kodunda yazılan ve AutoCAD grafik ortamını kullanan bir bilgisayar programında test edilmiştir. Hazırlanan programda nesne biçimine karar verme, katı temel eleman ve görünüş bölgelerinde ön katılar oluşturma adımlarında uzman sistem destekli bir karar mekanizması kullanılmaktadır. Çalışma katı model oluşturma sürecinde YZ tekniği kullanması, üç farklı görünüş girdi türünü ele alması ve kesit görünüşleri ele alması açısından yenilikler getirmektedir. Geliştirilen bu yaklaşımla, iki veya üç görünüşte açık bir şekilde ifade edilen, silindirik ve prizmatik parçaların katı modelleri oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports a research work for the reconstruction of 3D models of single view and multiple views parts that may be either cylindirical or prishmathic. The research involves these two 3D modelling processes. The reconstruction of rotational symetrical parts includes the determination of model areas and application of rotational swepping to them. The algorithm process steps are the construction of model areas from planar and cylindirical regions, construction of main and basic solids from model areas, construction of pre-solid in the views regions with boolean operations then construction of solid model by volumetric intersections of pre-solid.These algorithms were tested through a computer programme used in the AutoCAD environment and written in Visual BASIC 6.0 and VisualLISP codes. In this programme, an expert system aided decision mechanism is used for making decision to the type of object, and constructing of basic solid and pre-solid element on the view regions. The work contributes the literature in that the use of AI during reconstruction of 3D models, tackling the problem of multiple views and sectional views. It is also possible to construct 3D models of cylindirical and prishmathic parts together or seperatly given by their single, two or three views.