Methyl parathion'un ratlarda hepatotoksik etkisi ve vitamin C ve vitamin E'nin koruyucu rolü
Hepatotoxicity of methyl parathion and the protective role of vitamins C and E in rats
- Tez No: 212798
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan methyl parathion zirai mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada erkek ratlar 4 gruba ayrılmıştır. 1. grup kontrol grubu ratlar, 2. grup vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün) muameleli ratlar, 3. grup methyl parathion (0,28 mg/kg gün) muameleli ratlar ve 4. grup vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün)+ methyl parathion (0,28 mg/kg gün) muameleli ratlar. Tüm kombinasyonlar ratlara oral gavaj yoluyla verildi. Muamelden 24 saat, 4 hafta ve 7 hafta sonra vücut ve karaciğer ağırlıkları, serum total protein, albumin, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, trigliserit, total kolesterol, VLDL kolesterol düzeyleri ve ışık ve elektron mikroskobuyla karaciğerde meydana gelen patolojik değişiklikler kontrol grup ile karşılaştırmalı olarak incelendi. 4 ve 7 hafta sonra methyl parathion ve vitamin C+ vitamin E+ methyl parathion muameleli gruplarda vücut ağırlığında azalma, karaciğer ve nispi karaciğer ağırlıklarında artış meydana gelmiştir. Muameleden 4 ve 7 hafta sonra methyl parathion ve vitamin C+vitamin E+ methyl parathion muameleli ratlar kontrol grup ile karşılaştırıldığında serum total protein, albumin, trigliserit, VLDL kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, total kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak önemli artma gözlendi. Bununla beraber vitamin C+vitamin E+methyl parathion muameleli ratlar methyl parathion grubu ratlar ile karşılaştırıldığında 4 ve 7. haftanın sonunda total protein, albumin, trigliserit, VLDL kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak önemli bir artma, AST, ALT, ALP GGT, LDH ve total kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak önemli bir azalma tespit edildi. Işık ve elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde methyl parathion ve vitamin C+vitamin E+methyl parathion muameleli ratların karaciğerlerinde patolojik değişiklikler gözlendi. Sonuç olarak methyl parathionun ratlarda sebep olduğu hepatotoksik etkiyi vitamin C ve vitamin E kombinasyonunun kısmen azalttığı fakat tam olarak engelleyemediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Methyl parathion is an organophosphate insecticide which is widely used in pest control. In this study, male rats were divided into four groups. Control group, vitamin C+vitamin E-treatment (200 mg/kg bw per day) group, methyl parathion treatment group (0,28 mg/kg bw day) and vitamin C+vitamin E (200 mg/kg bw per day)+methyl parathion treatment (0,28 mg/kg bw day) group. All combinations were given to rats orally via gavage. Body and liver weights, serum total protein, albumin, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, triglyceride, total cholesterol, VLDL cholesterol levels and pathological changes of the liver by light and electron microscopy were investigated at the end of the 24thhrs, 4th and 7th weeks comparatively with control group. When methyl parathion treated group and vitamin C+vitamin E+methyl parathion treated group rats were compared to control group body weights were decreased and liver weights were increased significantly at the end of the 4th and 7th weeks. When methyl parathion treated group and vitamin C+vitamin E+methyl parathion treated group rats were compared to control group serum total protein, albumin, triglyceride, VLDL cholesterol levels were decreased and serum AST, ALT, ALP, GGT, LDH, total cholesterol levels were increased significantly at the end of the 4th and 7th weeks. However, when vitamin C+vitamin E+methyl parathion treated group was compared to methyl parathion treated group serum total protein, albumin, triglyceride, VLDL cholesterol levels were increased and serum AST, ALT, ALP, GGT, LDH, total cholesterol levels were decreased significantly at the end of the 4th and 7th weeks. Light and electron microscopic investigations figured out pathological changes of liver in methyl parathion and vitamin C+vitamin E+methyl parathion treated groups. As a result, it was observed that vitamins C and E were reduced but not completely protect hepatotoxic effects of methyl parathion in rats.