Dizel motorlarında yağ tüketimini etkileyen parametrelerin incelenmesi
The investigation of parameters affecting oil consumption in diesel engines
- Tez No: 212799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, doğal emişli ve turboşarjlı iki dizel motorunda bazı tasarım ve çalışma parametrelerinin yağ tüketimi ve motor performansına etkileri deneysel olarak incelenmiştir.Deneylerde enjektör değişikliği, silindir kapağı değişikliği ve supap kılavuzlarına keçe eklenmesi, silindir çapı toleransının ve yüzey pürüzlülük değerlerinin düzenlemesi, honlama iyileştirmeleri, II. kompresyon sekmanı (yağ sıyırıcı sekman) değişikliği ve karter havalandırma ünitesi iyileştirmelerinin etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Dinamometre ile yapılan testlerde yağ tüketiminin yakıt tüketimine göre oransal değişimi araştırılmıştır. İyileştirmeler sonunda yağ tüketimi değerleri doğal emişli motorda 0,070'den 0,017'ye, turboşajlı motorda 0,053'den 0,019'a düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some desing and operating parameters on oil consumption and engine performance in naturally aspirated and turbocharged diesel engine were investigated experimentally.In the experimental study, injectors, cylinder head, sealer insert to valve guides, cylinder diameter tolerance and surface roughness, honing, oil ring and blow-by improving were investigated separately. Rational oil consumption was investigated by testing in the dynamometer. After these improvements oil consumption was decreased from 0,070 to 0,017 in naturally aspirated and from 0,053 to 0,019 in turbocharged engine.